5 kroků, jak ekologicky zlikvidovat autovrak

Co všechno potřebujete vědět, pokud se potřebujete zbavit nepojízdného auta? Ne, kanystr s benzínem a sirky nepotřebujete…

Jakkoli se může zdát, že zlikvidovat autovrak je nepříjemné, složité a zavání náročnou prací, tak opak je pravou. Máte tedy na dvoře, zahradě či v garáži staré a nepojízdné auto? Zbavte se ho a třeba ještě vydělejte nějakou korunu.

Už Jan Neruda v době obrození měl potíže, jak se zbavit starého a nepotřebného majetku, a u slamníku řešil „kam s ním.“ A tohle je i první bod našeho postupu. Takže kam s autogramem?

Zařízení oprávněných k výkupu a sběru autovraků je na našem území kolem 450. Obvykle se jedná o sběrny kovového odpadu či vrakoviště. Pokud nevíte, kde se takové zařízení ve vašem okolí nachází, můžete se podívat na aktualizovaný seznam na stránkách ministerstva životního prostředí. Kompletní seznam lze jednoduše filtrovat podle místa bydliště. „Před odevzdáním autovraku by se měl každý ujistit, zda je zařízení nositelem platného oprávnění. Odevzdáním autovraku neoprávněným osobám totiž riskuje pokutu ve výši až 20 000 korun,“ upozornil Jakub Pyšný z kovošrotu Alfa šrot, který vykupuje a ekologicky likviduje autovraky.Potřebujete nějaké doklady? Ano… Než autovrak předáte k ekologické likvidaci, musíte si nachystat potřebné doklady a základem je samozřejmě platný občanský průkaz či jiný doklad vaší totožnosti a originál velkého technického průkazu. Právnické osoby musí kromě zmíněného předložit i  výpis z obchodního rejstříku. Likvidujete-li vozidlo z pozůstalosti, nesmí vám při předání vozidla chybět i rozhodnutí o dědictví. A konečně pokud se zbavujete vraku a nejste jeho majitelem, musíte rovněž předložit plnou moc k likvidaci vozidla.

Potvrzení o ekologické likvidaci. To při předání vozu na příslušné provozovně musíte obdržet – bez něho byste totiž nemohli nechat vůz vyřadit z Centrálního registru vozidel. Potvrzení vám mají provozovny povinnost vystavit bezplatně. Podmínkou je shoda údajů v technickém průkaze s identifikačními čísly vozidla (VIN). Zároveň autovraku nesmí chybět některé důležité součásti, jako je kompletní karoserie a motor. V opačném případě vám může provozovatel účtovat za vystavení potvrzení poplatek dle svého platného ceníku.A co z a to? No, jak kde a jak u koho, finanční podmínky pro převzetí autovraku se liší podle provozovny. Zatímco někdy si za převzetí vašeho vyřazeného vozu připlatíte, jinde za odevzdaný autovrak dostanete finanční odměnu. Pro vyplacení odměny většinou hraje rozhodující roli fakt, zda je vůz kompletní. „Za předání autovraku se všemi potřebnými náležitostmi vyplácíme částku 1 000 korun. Pokud zákazníci autovrak nedovezou na naši provozovnu sami, ale využijí našeho odtahu, dostanou odměnu 800 korun,“ sdělil Jakub Pyšný ze společnosti Alfa šrot.

A to ještě není všechno, poslední krokem v likvidaci vyřazeného vozidla je návštěva dopravního odboru na příslušném obecním úřadu s rozšířenou působností. Automobil je totiž nutné trvale vyřadit z registru vozidel. S sebou vezměte průkaz totožnosti, technický průkaz a doklad o ekologické likvidaci. Odevzdat tu musíte i osvědčení o  registraci a tabulky registrační značky. Po vyplnění žádosti o vyřazení vozidla vám požadavek obvykle vyřídí na počkání. Pak vám udělí záznam do technického průkazu o výmazu z registru a pro vás celý proces končí.

Autoweb.cz, Alfa šrot

12.2.2013 11:14

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist