3 cesty k úspoře na povinném ručení

Majitel vozidla musí platit povinné ručení. Zvažte 3 možnosti, které místo neplacení přinášejí úsporu v povinném ručení.
perex_titulka-3-1100x618.jpgCelá galerie 4 Zdroj: Shutterstock

Bez ohledu na to, zda se s automobilem jezdí pravidelně, nebo stojí v garáži, musí se za něj platit povinné ručení. Při neplacení hrozí za rok až desetitisícové sankce.

Jejich výše se odvíjí od objemu vozidla a počtu dnů neplacení. U nejprodávanějšího vozu v Česku, Škody Octavia, s objemem motoru 1,8 litru, by se roční pokuta pohybovala kolem 24 tisíc korun.

Srovnávače

První krok při hledání úspor by měl vést do srovnávačů povinného ručení. Zkuste si ověřit, jestli byste na tom nemohli být líp. Např. částka za povinné ručení u uvedeného vozu Škoda Octavia s maximálními bonusy vyjde zhruba do 4 tisíc ročně.

Stávající smlouvu ale nemůžete kdykoliv vypovědět. Znáte důvody, pro které můžete ukončit vaši smlouvu a přejít k jiné pojišťovně?

Odložení značek do depozitu

Pokud předpokládáte, že dopravní prostředek delší dobu nepoužijete, vyplatí se uložit SPZ do depozitu. Jedná se o jednoduchý administrativní úkon, který se vyřizuje na počkání na městském úřadě s rozšířenou působností a který vyjde na 200 Kč. Maximální doba uložení je 12 po sobě jdoucích měsíců.

Po dobu, co bude SPZ v depozitu, nemáte povinnost platit povinné ručení. Poměrná část předem zaplacené částky za povinné ručení by vám měla být vrácena.

Povinné ručení jen na některé měsíce?

Pojišťovny nově vycházejí svými produkty vstříc motorkářům, řidičům veteránů, nebo svátečním řidičům, kteří jezdí jen v určitém období roku. V nabídce je sezónní povinné ručení, které je možné uzavřít na dobu od jednoho měsíce.

Pojistná smlouva platí po celý rok, stejně tak i zelená karta. Pojišťovna ale kryje jen předem stanovené měsíce, za které motorista platí pojištění. Povinné ručení není v měsících, ve kterých auto není pojištěné, nijak přerušené.

I v měsících, za které pojištění není placené, se může vozidlo či motorka používat. Pokud ale dojde k dopravní nehodě, vše hradí řidič z vlastního.

28.11.2019 12:01| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist