24h Le Mans 2009: Peugeot ukončil dominanci Audi

Dieselový Peugeot 908 HDI zvítězil ve čtyřiadvacetihodinovce Le Mans.

Nadvláda Audi v kategorii LMP1 je u konce – letošní ročník 24h Le Mans vyhrál Peugeot 908 HDI. Vůz se startovním číslem 9 z týmu Peugeot Sport Total urazil 382 kol průměrnou rychlostí 216,664 km/h. Jezdci Mark Gené, Alex Wurz a David Brabham tak mohou slavit první místo.

Na druhé pozici se ztrátou jednoho okruhu dorazil druhý Peugeot týmu Team Peugeot Total se startovním číslem 8, který řídili piloti Sebastien Bourdais, Stephane Sarrazin a Franck Montagny.

Audi R15 TDI se startovním číslem 1 dorazilo do cíle třetí se ztrátou 6 okruhů. Jezdci Tom Kristensen, Allan McNish a Rinaldo Capello nakonec měli co dělat, aby udrželi za zády zle dotírající Aston Martin týmu AMR Eastern Europe.

Lola Aston Martin s číslem 007 nakonec dokončila tři kola za třetím Audi TDI a celkem 9 kol za vítězným Peugeotem, ale i tak je čtvrté místo pro posádku Jan Charouz, Tomáš Enge a Stefan Mucke úspěchem. A jedná se o nejvýše postavené auto s benzínovým motorem. Aston Martin dokázal zajet závod průměrnou rychlostí 211,435 km/h.

Kategorii LMP2 dominovala stáj Team Essex s vozem Porsche RS Spyder, který skončil celkově 10., když urazil 357 kol a porazil tak i mnoho vozů ze silnější kategorie LMP1. Jezdci Casper Elgaard, Emmanuel Collard a Kristian Paulsen předvedli životní výkon.

Kategorii LMGT1 vyhrál tým Corvette Racing s vozem Corvette C6.R (342 kol) před druhou Corvettou a třetím Astonem DBR9.

Nejpomalejší kategori LMGT2 opanovaly vozy Ferrari F430 GT – v první desítce této kategorie jich skončilo hned 9, vklínil se mezi ně pouze jeden Spyker C8 na 5 místo, který mimochodem pilotoval také Jarek Janiš.

24h Le Mans tak již máme za sebou. Nyní můžeme čekat marketingovou akci od Peugeotu, že jejich Peugeot 207 HDI je nejsupersportovnější a nejlepší, protože vyhrál Le Mans…

autoweb.cz, foto: lemans.org

15.6.2009 9:51