10 novoročních předsevzetí pro řidiče

Nedávejte si novoroční předsevzetí, která nemůžete splnit. Raději se naučte lépe řídit a chápat ostatní účastníky provozu.

S novým rokem si spousta lidí dává tradiční novoroční předsevzetí. Ale jak už to tak bývá, s chozením do tělocvičny a zdravou stravou to každý vydrží tak měsíc a s nekouřením zhruba týden… Ale teď vážně. Dejte si také nějaké autařské předsevzetí – třeba jak se chovat za volantem nebo ke svému autu.

1. Naučím se v autě sedět
Začněte tím, že si dobře nastavíte sedačku a volant. Řidiči neumí v autě sedět a na jejich nevyrovnaném stylu jízdy je to vidět, neboť nemají auto pořádně pod kontrolou. Když si najdete správnou pozici za volantem a naučíte se ho dobře držet, jednoznačně se vám pojede lépe.

2. Budu jezdit plynule
Začněte více přemýšlet o tom, kdy budete přidávat plyn a kdy brzdit. Odhadujte situaci kolem sebe a předvídejte. Pojedete pak mnohem plynuleji a nebude vám činit problém naplnit další předsevzetí.​3. Začnu jezdit úsporně
Až se naučíte předvídat a jezdit plynule, máte nakročeno k tomu, abyste začali jezdit i skutečně úsporně. Rostoucí ceny paliva vás nemusí tolik trápit, když dokážete snížit spotřebu o 10 až 20 %. Myslíte si, že to je nereálné? Čtěte článek 5 osvědčených rad, jak snížit spotřebu a uvidíte, že to opravdu jde.

4. Pojedu na okruh a najdu bezpečně své limity
Zkoušet hranice svých schopností a svého auta na silnici není ta nejlepší cesta, jak se naučit řídit. Navštivte aspoň jeden z okruhových dnů na našich okruzích, nebo se vydejte za hranice a spojte příjemné s užitečným. Na Nürburgring Nordschleife je to sice daleko, ale zatímco rodina se bude kochat historickými památkami a atrakcemi, vy budete pilovat ideální stopu a apexy.

5. Budu ohleduplný k ostatním
Přestaňte všechny vyblikávat, necpěte se do křižovatek na červenou a nedělejte ostatním řidičům naschvály. Uvidíte, jak to prospěje celkové pohodě na silnici a bude se vám i lépe dýchat. Buďte proto tolerantní k ostatním i méně zkušeným účastníkům provozu.​6. Naučím se chápat motorkáře
Motorkáři jsou ohrožený druh a i když si za to částečně můžou sami, není potřeba jim dávat najevo, že je na silnicích nevidíte rádi. Myslete na to, že s povinností celodenního svícení jsou teď řidiči motorek mnohem zranitelnější, protože se v záplavě LED diod a mlhovek snáze jejich rychlý stroj ztratí. A hlavně konečně motorkáře pochopte – oni jezdí hlavně pro radost a ne z donucení.

7. Svezu se pořádným autem
Nemusíte si supersport zrovna kupovat. Na trhu existuje již mnoho firem, které nabízejí svezení skutečným sportovním autem nebo drsným off-roadem někde v terénu. Splňte si svůj sen a konečně zažijte pocit z řízení opravdu rychlého auta. Snáze tak pochopíte, o čem výkonné sporťáky jsou a třeba se začnete jinak dívat na jejich řidiče a majitele.


8. Nesednu na lep podvodníkům s bouranými ojetinami
Plánujete letos koupit auto? Jestli to bude ojetina, dobře se připravte a nenechte se nachytat. Naučte se poznat, kolik má auto opravdu najeto kilometrů a hlavně nesedněte na lep podvodníkům s ojetinami po  bouračce. Také je dobré vědět, jak si počínat při zkušební jízdě, a co je třeba udělat při prvním servisu právě koupeného ojetého auta.

9. Přestanu si ničit auto
Nevěřili byste, jak lidé svá auta i nevědomky ničí. Čtěte článek 10 zaručených způsobů, jak zničit své auto a určitě najdete aspoň jeden, kterého se také sami dopouštíte. Vaše auto vám bude vděčné, když se k němu budete chovat citlivě. Odmění se vám – třeba nižšími servisními náklady.​10. Budu se bránit úřední a policejní zvůli
Nedělejte ze sebe dojnou krávu státu a naučte se bránit úřední moci. Využívejte svých práv ve vlastní prospěch a nenechte si zbytečně dávat pokuty. Naučte se jednat s policiís úředníky.

Co myslíte, jsou tato předsevzetí splnitelná, nebo nikoli? Napište nám do komentářů pod článkem, která z nich vás zaujala a kterými se budete v následujícím roce řidit. A napadá vás nějaké další?

autoweb.cz

4.1.2011 8:00
Více o tématu: autoautomobil

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist