10 nejdůležitějších událostí roku 2011

Vybrat desítku těch nejvýznamnějších událostí není vůbec jednoduché. Zaměřme se tedy spíše na ty, které jsou nám nejbližší.

Snad nám nevyčtete, že jsme něco vynechali nebo na něco zapomněli. Stalo se toho tolik, že vybrat jen deset věcí není jednoduché. Také ještě připravujeme další bilanční články, takže se například dočtete, co byly největší průšvihy roku 2011 nebo nejlepší auta roku 2011.

Internetové auto roku je Ford C-Max
V anketě vyhlášené Autowebem se na nejvyšší příčku vyhouplo právě nové MPV od Fordu, když mu hlasující čtenáři udělili 9784 hlasů. Na druhém místě skončil VW Touareg a třetí Audi RS5. Navíc, jeden ze čtenářů, který tipoval v současně běžící soutěži nejpřesněji, vyhrál úplně nový Seat Ibiza.

Češi už nechtějí Octavie TDI
Došlo k nečekanému! Poptávka po ojetých octaviích s motorem TDI značně opadla. Podle autobazarů se konečně podařilo nasytit poptávku, takže ceny se začaly přibližovat reálným hodnotám. Rodinný liftback a kombi Škoda je sice stále velmi oblíbený, ale už to není taková modla.​Toyota nemůže za nenadálé zrychlování aut
Pamatujete na tu gigantickou aféru, která stála za největší (a nejdražší) svolávací akcí v dejinách automobilismu? Tak se nakonec ukázalo, že za nehody tak úplně nemůže automobilka Toyota, ale především hloupí zákazníci, kteří neumí řídit a popletou si pedály.

Pomalí řidiči jsou nebezpeční
Průzkum, který se zaměřil na vnímání účastníků provozu mezi sebou, přinesl vskutku šokující zjištění. Pomalí řidiči, kteří nedokáží udržovat rychlost s okolním provozem, jsou nejnebezpečnější článek na silnici, neboť kvůli nim ostatní provádí riskantní a nebezpečné manévry. Svou pomalou jízdou dokonce způsobují vážné nohody. Hlavně se to konečně někdo nebál říci nahlas.

Na světě jezdí už miliarda aut
Rok 2011 se zapsal do historie také tím, že vůbec poprvé se na planetě v provozu ocitla jedna miliarda aut. Nejde ale o vyrobená auta, nýbrž o počet všech aut, která jsou skutečně v provozu a jezdí – tedy osobní auta, nákladní vozy i autobusy. Na jedno auto tak připadá přibližně 7 lidí.​Za malé pivo už body nebudou
Novela zákona přináší novinku – když nadýcháte do 0,3 promile, nedostanete „trestné body“, ale jen pokutu. Jen připomeňme, že v některých evropských zemích zákon toleruje ještě vyšší obsah alkoholu.

Auta jsou ekologičtější než autobusy
Další teorie o CO2 se porouchala. V průměru jsou totiž osobní auta ekologičtější, i když se bavíme jen o emisích CO2, nemluvě o pevných částicích, sazích a nespálených uhlovodících. Velká část autobusů totiž nejezdí plně obsazena, čímž se jejich průměr v emisích na jednoho pasažéra významně zhoršil. I osobní auto s jedním člověkem je tak v průměru šetrnější než autobus.Škoda Octavia RS uháněla v Bonneville 320 km/h
Na solných pláních v Bonneville se obvykle prohání přemotorovaná monstra, ale podívala se sem i relativně civilní Octavia RS upravená ve Velké Británii. Překonala hned dva významné rychlostní rekordy. Stala se nejrychlejší škodovkou v historii a také nejrychlejším autem s dvoulitrovým motorem.​Honza Koubek znovu točí videotesty pro Autoweb
Na Autoweb.cz se po delší odmlce vrátil populární redaktor Honza Koubek, který opět začal točit originální testy aut a videorecenze a znovu úzce spolupracuje s redakcí. Podle návštěvnosti a vašich ohlasů jste skutečně rádi.

Značky Toyota a Subaru konečně představily společný sporťák
I v dnešní složité době se podařilo něco nečekaného – někdo přišel s kompaktním lehkým sporťákem s vysokootáčkovým atmosférickým motorem a pohonem zadních kol. Automobilky ToyotaSubaru konečně dotáhly projekt do konce a nástupce legendární Toyoty AE86 je na světě. Držíme mu palce a už se těšíme za volant.

27.12.2011 6:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist