Co dělat po střetu se zvěří? Zima totiž končí a riziko nehod roste.

Před námi je aktuálně jedno ze dvou nejrizikovějších období, s jarním počasím jsou tady nejenom více prosluněné dny, ale také zvěř, která se probouzí k životu.

Řešíme servis po zimě, přezouvání na letní pneumatiky a tak dále, ale nebýt zprávy, která nám přistála v redakční poště, tak téma nehod se zvířaty by nám na mysl určitě nepřišlo. Duben a květen jsou dokonce nejrizikovější měsíce co se týče střetu se zvěří.

S nadcházejícím jarem začíná na českých silnicích přibývat nehod způsobených střety motorových vozidel se zvěří a pokud byste si chtěli tipnout čísla, tak teď je ten správný okamžik… Za rok 2014 jich eviduje Česká pojišťovna 3 900. Řidiči by se měli mít v jarním období na pozoru, a to především mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. Právě v těchto hodinách se totiž loni udála téměř polovina všech střetů se zvěří a (trochu paradoxně) nejvíce nehod hlásili řidiči z Prahy.

 

Ročně zahynou v souvislosti s provozem motorových vozidel tisíce zvířat, v loňském roce se jich nejvíce událo v dubnu (390 případů) a v květnu (428 případů). Dalšími rizikovými měsíci jsou potom říjen (366 případů) a listopad (369 případů). „V jarních měsících se zvěř probouzí ze zimního spánku, začne putovat a vyhledávat své protějšky. Z toho důvodu se v této době jejich výskyt u cest zvyšuje. Dalším důvodem je změna času, kterou zvířata nevnímají. Za potravou chodí stále ve stejnou dobu, ale kvůli časovému posunu je na silnicích provoz již o hodinu dříve,“ vysvětluje myslivec a správce honitby Viktor Veselý.

Nejpravděpodobnější doba střetu je, ještě jednou, tedy kdy a kde? Největší riziko střetu se zvěří čeká na řidiče především mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. Se zvěří se motoristé nejpravděpodobněji mohou střetnout na silnicích prvních a nižších tříd. Tam se loni událo 75 % všech srážek. Na dálnicích se minulý rok řidiči setkali se zvířetem ve 160 případech. Zvířata na svých cestách potkávali motoristé zejména v Praze (1183 případů), Středočeském (539 případů) a Jihomoravském kraji (349 případů).

 

A co dělat po střetu se zvěří? Pokud srazíte na silnici zvíře, zavolejte vždy na asistenční službu pojišťovny, která vám pomůže situaci zvládnout. Zároveň poskytne informace, zda lze využít odtah či přistavení náhradního vozidla. Škodu vždy hned na místě zdokumentujte – postačí i fotografie z mobilního telefonu. Událost musíte nahlásit mysliveckému sdružení v dané honitbě, nejjednodušší postup je zavolat policii na linku 158. O srážce informujte myslivce i tehdy, pokud nedojde k poškození vozu nebo zvíře zůstane po střetu ležet mimo silnici (zraněné zvíře by se mohlo zbytečně dlouho trápit). Policii vždy volejte, pokud je rozsah škody značný (např. vozidlo zůstalo kvůli srážce nepojízdné, došlo ke škodě na zdraví lidí či na majetku třetí osoby).

19.3.2015 10:38| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist