Zákaz předjíždění a ztráta řidičského průkazu

Je porušení svislé dopravní značky Zákaz předjíždění porušením pravidel o předjíždění, za které hrozí odebrání řidičského průkazu?

V dotazech se před určitou dobou objevil názor, že porušení svislé dopravní značky nemusí být porušením pravidel o předjíždění s důsledky ztráty řidičského průkazu. Nejprve pro vysvětlení citace příslušných předpisů.

Přestupku se podle §22 odst. 1, písm. f), bod 7 zákona o přestupcích dopustí ten, kdo:“předjíždí vozidlo v případech, ve kterých je to podle zvláštního právního předpisu 3f) zakázáno“. Poznámka pod čarou „3f“ odkazuje na zákon o silničním provozu. Za takový přestupek hrozí sankce v podobě pokuty 5 až 10 tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až rok.

Částečně už byla tato diskuse načrtnuta ve článku týkajícím se předjíždění a případných sankcí za přejíždění plné čáry, kde bylo uvedeno, že přejetí plné čáry není výše uvedeným přestupkem, ale předjíždění v místě, kde je umístěna svislá dopravní značka B21a (Zákaz předjíždění), už takovým přestupkem je. Na podporu svého tvrzení, že se jedná o přísněji trestaný přestupek, bych si vzal právě výše uvedené ustanovení zákona o přestupcích.

V tomto ustanovení je uvedeno, že takto přísně trestaným přestupkem je předjíždění v případech, kdy je to zvláštním právním předpisem zakázáno. Z toho lze dovodit závěr, že kdekoli je v právním předpise stanoven způsob předjíždění a tam, kde řidič taková pravidla poruší, jedná se o tento přestupek. Fakt, že poznámka pod čarou odkazuje na zákon o silničním provozu, není samo o sobě rozhodující. Poznámka pod čarou nemá závazný charakter, slouží pouze pro informaci. Tím předpisem, který příslušné ustanovení míní, tak může být kterýkoli právní předpis. Základem argumentace z dotazu bylo, že porušení svislé značky „Zákaz předjíždění“ není porušením zákona o silničním provozu, na který zákon o přestupcích odkazuje a tudíž takové předjíždění nespadá do této kvalifikace.

S takovým závěrem by ale řidič, dle mého názoru, při obhajobě neuspěl.

Zvláštním právním předpisem, na který zákon o přestupcích odkazuje, je podle mě nejen zákon o silničním provozu, ale i vyhl. 30/2001 Sb., která upravuje význam dopravních značek a která u značky B21a stanoví zákaz předjíždění – „Zákaz předjíždění“ (č. B 21a), která zakazuje řidiči předjíždět motorové vozidlo vlevo; motocykl bez postranního vozíku lze předjíždět; značka ukončuje platnost značky č. B 22a.

S ohledem na to se obávám, že obhajoba vedená argumenty zmíněnými v dotazu, by úspěšná nebyla, a to právě ze shora uvedených důvodů. Na základě současné právní úpravy proto řidiči, dle mého názoru, výše popsaný trest a ztráta řidičského průkazu nejméně na půl roku v případě, kdy předjíždí tam, kde je umístěna svislá značka „Zákaz předjíždění“, reálně hrozí.

JUDr. Tomáš Beran

25.5.2009 5:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist