Škoda Octavia Combi RS 2.0 TDI v testu autonomního řízení: Na D1 jsme jeli bez řidiče!

Videotest | vydáno 20. 10. 2016

Velikost textu: a a a

Auto bez řidiče, to už dnes zdaleka není takové sci-fi, jak by se mohlo zdát. Technologie došly už tak daleko, že jistou formu autonomního řízení dnes nabízí i třeba taková Škoda Octavia Combi. Vyzkoušeli jsme ji přímo v provozu!

Škoda Octavia Combi RS 2.0 TDI 4x4 DSG je pro jistou část pouplace dokonalé auto. Dostanete atraktivní vzhled, slušný výkon, dobrou spotřebu, pohon všech kol, automatickou převodovku, nekonečně prostoru a svým způsobem i jistý kultovní status. Objektivně řečeno tomuto autu vlastně nic nechybí.

Zbývá snad jen postesknout si: "Kdyby tak umělo ještě samo jezdit." Bohužel, Škoda žádné takové auto nevyrábí, a přesto svým způsobem existuje. Bezpečnostní technologie totiž už postoupily tak daleko, že si autonomní řízení můžete v podstatě vyrobit sami. Stačí k tomu opravdu málo.

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3
Zobrazit všechny fotografie

Ze současných technologií totiž bohatě postačí adaptivní tempomat, který udrží odstup od vozidla vpředu (případně i zcela zastaví) a Lane Assist, tedy asistent udržování v jízdním pruhu. A jedna lahev populární černé limonády upitá do půl etikety, kterou celé auto přesvědčíte k tomu, aby opravdu vše dělalo samo.

Palubní systémy totiž nejsou navržené k tomu, aby se automobil pohyboval zcela samostatně, jsou jen podpůrnými prostředky, které mají ulehčovat řízení, ne jej zcela převzít za řidiče. Takže na to, co uvidíte, auto rozhodně není stavěné a určitě to NEZKOUŠEJTE NAPODOBIT!

Automobilka totiž zcela autonomní řízení nenabízí a my jsme samozřejmě nejeli zcela bez řidiče. Ten za volantem pochopitelně seděl jako pojistka. Tímto videem jsme se snažili pouze demonstrovat, že technologie umožňující autonomní řízení nejsou až takové sci-fi, jak se může zdát, a to ani u automobilky jako je Škoda, kterou leckdo může považovat za běžnou, samozřejmou, tuctovou. V neposlední řadě nabízíme i menší úvahu nad tím, zda si takovou budoucnost vůbec přejeme.

Znovu upozorňujeme - automobilka Škoda nenabízí autonomní řízení a nic z toho, co ve videu vidíte, rozhodně NEZKOUŠEJTE NAPODOBIT!

Komentáře ke článku

Tento článek nikdo nekomentoval, buďte první.

Vybržděné stojící auto a zezadu náraz vozu, jehož řidič nedokázal zastavit aneb Co neubrzdíš, to ukecáš!?

Aktuálně sledovaná dopravní nehoda, při které zahynulo malé dítě. Právní expert JUDr. Beran rozebírá skutečnost, zda "zabíjel" řidič auta, které přijelo na místo jako poslední.

Vybržděné stojící auto a zezadu náraz vozu, jehož řidič nedokázal zastavit aneb Co neubrzdíš, to ukecáš!?

Další článek o značce

JUDr. Tomáš Beran

Právní poradna

Dobrý den, prodal jsem staré auto (1996) a dal jsem všechny doklady kupujícímu, vč... Více

Odpovídá: JUDr. Tomáš Beran

Chtěli byste se projet?

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

© 2000 - 2017 Media Marketing Services a. s. Perucká 7 120 00, Praha

Přihlašte se k odběru newsletteru Autoweb.cz!

  • Získáte informace o žhavých novinkách ze světa aut
  • Budete mít možnost účastnit se soutěží o atraktivní ceny
  • Zajistíte si neustálý přístup k informacím o autech z domova i ze světa
  • Nepřijdete o žádné důležité informace ze světa automobilismu
  • Užijete si pravidelná redakční videa, reportáže a videotesty
Odběr novinek lze kdykoliv odhlásit
TOPlist