Sebastian Vettel slaví titul, bude potrestán za show pro diváky?

RoadTube | vydáno 27. 10. 2013

Velikost textu: a a a

Německý mladík oslavil svůj čtvrtý titul mistra světa Formule 1 na cílové rovince několika donuty. Pokuta ho pravděpodobně nemine.

Sebastian Vettel získal svůj čtvrtý titul mistra světa Formule 1 v řadě. V barvách týmu Red Bull se mu to podařilo už tři závody před koncem sezóny, a to hned ve velkém stylu. Letos už podesáté stanul na nejvyšší stupínek vítězů, když vyhrál i nedělní Velkou cenu Indie. Ze zisku titulu se tak mohl radovat přímo na stupních vítězů.

Místo aby si však počkal na ceremonii, vychutnal si svůj velkolepý triumf vystřihnutím několika "gumových koblih" na cílové rovince okruhu Buddh. Inženýři nabádali Vettela k obvyklé proceduře, ale ten neodolal, od vysílačky jen opáčil "zrovna teď ne..." a místo poslušného zamíření do boxů zastavil na cílové rovince a párkrát se otočil v oblaku kouře z pneumatik. Poté vystoupil z vozu, vhodil svoje závodní rukavice publiku na ochozech a klaněl se ke svému monopostu, který jej dovezl k dalšímu mistrovskému titulu.

Zobrazit všechny fotografie

Jenže v tu chvíli si neuvědomil, že tím porušuje jedno ze základních pravidel Formule 1, které říká, že po protnutí cíle musí piloti zamířit do uzavřeného "parc fermé", aby se zabránilo jakékoliv manipulaci s vozy bezprostředně po závodě. Přesto se u monopostu Red Bull RB9 objevili maršálové, kteří vůz zajistili, a náslendě si pozvali na kobereček jak Vettela, tak manažera týmu Jonathana Wheatleyho.

Vettelova radost z pohledu diváků na tribuně

Bývalý závodník a současný poradce týmu Red Bull, Dr. Helmut Marko, se k přísné reakci komisařů v tak výjimečný moment vyjádřil s nepochopením, jejich striktní vyložení pravidel označil za "neuvěřitelné" a "podivné". Ostatně Mezinárodní automobilová federace (FIA) je svými rozhodnutími, která nejednou pokřivila lidskou přirozenost, známá. Vettela tak pravděpodobně trest nemine, ve vzduchu visí pokuta ve výši 25 000 dolarů, ale to jej v tuto chvíli asi až tolik netrápí.

Kromě srovnání skóre s Alainem Prostem v počtu získaných titulů totiž vyrovnal i Juana Manuela Fangia, kterému se to podařilo čtyřikrát v řadě (z celkových pěti titulů). Vettel má na dostřel Michaela Schumachera, jehož rekord pěti po sobě následujících titulů může vyrovnat příští sezonu. A není to jediný rekord, který má šanci uzmout. Ve svých šestadvaceti letech má ještě dost času na to, aby překonal zisk sedmi titulů svého krajana, ale to ještě asi nějakou chvíli potrvá. Jedno se mu ale podařilo už nyní - ze čtyřnásobných mistrů světa je tím nejmladším.

Komentáře ke článku

Tento článek nikdo nekomentoval, buďte první.

Vybržděné stojící auto a zezadu náraz vozu, jehož řidič nedokázal zastavit aneb Co neubrzdíš, to ukecáš!?

Aktuálně sledovaná dopravní nehoda, při které zahynulo malé dítě. Právní expert JUDr. Beran rozebírá skutečnost, zda "zabíjel" řidič auta, které přijelo na místo jako poslední.

Vybržděné stojící auto a zezadu náraz vozu, jehož řidič nedokázal zastavit aneb Co neubrzdíš, to ukecáš!?
JUDr. Tomáš Beran

Právní poradna

Dobrý den, zajímá mě následující věc: "pasivní", tj. "malované" dopravní značky... Více

Odpovídá: JUDr. Tomáš Beran

Stojí za pozornost?

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

© 2000 - 2017 Media Marketing Services a. s. Perucká 7 120 00, Praha

Přihlašte se k odběru newsletteru Autoweb.cz!

  • Získáte informace o žhavých novinkách ze světa aut
  • Budete mít možnost účastnit se soutěží o atraktivní ceny
  • Zajistíte si neustálý přístup k informacím o autech z domova i ze světa
  • Nepřijdete o žádné důležité informace ze světa automobilismu
  • Užijete si pravidelná redakční videa, reportáže a videotesty
Odběr novinek lze kdykoliv odhlásit
TOPlist