První závod Radical Master se jel v Portimao

Portugalský okruh je náročný a zároveň neodolatelný. Jel se na něm první podnik série Radical Master s českou účastí.

Čas strávený na trati byl tentokrát výjimečně dlouhý – 9 hodin volného tréninku, dvě patnáctiminutové kvalifikace a tradičně dva padesátiminutové závody s  možným střídáním jezdců během povinné zastávky v boxech.

I pro letošek zůstaly zachovány dvě kategorie vozů: Masters pro Radicaly SR8Supersport pro Radicaly SR3. Moravská posádka dvou mladých zkušených talentů Bronislav Formánek a Josef Záruba jr. V Portimau převzala svůj nový Radical SR3. Je podobný jejich staršímu vozu v designu slavné stáje JPS, s kterým Broňa Formánek zvítězil v European R-Cupu 2.Za Čechy startoval pražský jezdec Ivo Ragan a v obou závodech spolu svedli vyrovnaný boj. Kvalifikaci z našich jezdců zajel nejlépe Ivo Ragan s časem 1:48,102. Dopolední závod ještě za hezkého počasí prověřil kvality jezdců, ten odpolední byl díky nejistým mokro-suchým podmínkám tak trochu loterií.

DOPORUČUJEME: Radical SR3 SL – redakční test

V prvním závodě zvítězili Victor Correa (třída Masters) a James Abbott (třída Supersport), který jako jediný jezdec v SR3 dokázal předjet několik soupeřů v  silnějších vozech. Ivo Ragan díky čisté jízdě skončil na solidním pátém místě a posádka Formánek-Záruba jr. byla šestá.Před startem druhého závodu byla v  paddocku největší poptávka po věštecké kouli. Trať byla po  přeháňce mokrá, ale slunce a vítr slibovaly osychání tratě a  vedly polovinu startovního pole k taktickému rozhodnutí nazout slicky.

Druhá polovina jezdců vsadila na mokré obutí a i když ke konci závodu ztráceli, v konečném součtu se to ukázalo jako správné rozhodnutí. James Abbott s Radicalem SR3 během několika kol držel celkovou třetí pozici a ukazoval silnějším „osmičkám“ záda. Mladý litevský závodník Konstantin Czalko, celkový vítěz třídy Supersport 2012, letos přešel do třídy Masters a hned v  premiérovém závodním víkendu skončil na druhém místě.

Zvítězili Tony Wells a James Littlejohn, v Supersportech potvrdil skvělou formu James Abbott. Broňa Formánek a Josef Záruba jr. si s Ivem Raganem prohodili pořadí – po slibném rozjezdu Pepy Záruby (přestože to na mokré trati se suchým obutím neměl lehké) dotáhl Broňa Formánek finiš na skvělém čtvrtém místě. Další kolo Radical Masters čeká na jezdce na konci dubna ve Francii – Radical Masters se vrátí na slavný okruh Paul Ricard.