Převody aut, ofenzíva ČKP a časté chyby

Čeho se vyvarovat při převodech aut a jak případně vyřešit problémy z minula ve vztahu k povinnosti platit povinné ručení.

Ačkoliv jsem se některými články již tohoto tématu dotýkal, v Právní poradně se to kupí dotazy týkajícími se případů, kdy někdo v minulosti byl vlastníkem určitého vozidla, případně k němu měl jiné užívací právo a v souvislosti s postupem ČKP, která aktivně přistupuje k vymáhání pohledávek z titulu sankcí za nesjednání povinného ručení, teď řeší, jak takového kostlivce ve skříni vyřešit, aniž by to znamenalo výrazné finanční náklady.

Čtěte: Pojištění odpovědnosti a ukládání sankcí ze strany ČKP

První častou chybou je to, že lidé při převodu auta neuzavírají písemné kupní nebo jiné smlouvy, kterými by mohli dokázat, že vlastníkem příslušného vozidla již nejsou a současně shodně chybují v tom, že neprovedli odhlášení vozidla v registru vozidel.

Základní krok, který zajišťuje prevenci v komplikacích s pojištěním, tedy tkví v tom, že se vždy sjedná písemná kupní smlouva, tuto smlouvu si prodávající archivuje a provede při prodeji odhlášení na kupujícího.Tento postup totiž míří na standardní ustanovení zákona č. 168/1999 Sb., podle kterého je osobou povinnou sjednat pojištění odpovědnosti právě vlastník. A kdo je vlastník, lze nejlépe poznat a prokázat smlouvou jako nabývacím titulem.

ČKP vychází z informací z registru vozidel, protože nemá, jak jinak by zjistila vlastnické právo, takže porovnává údaje z registru vozidel s údaji o sjednaném pojištění. Pokud se tedy na vás obrátí s tím, že na vozidlo, které jste prodali, není placeno povinné ručení a přišli na vás tak, že jste stále zapsání jako vlastník v registru vozidel, měl by být postup následující:

– ve lhůtě 30ti dnů od doručení výzvy k zaplacení je nutné ČKP prokázat, že již nejste majitelem vozidla, a to nejlépe pomocí převodní nebo jiné smlouvy na kupujícího

– následně dát zápis v registru vozidel do pořádku (to může být nicméně problém, pokud už k tomu nemáte doklady a kupující vám odmítne poskytnout k tomu součinnost), ale pamatujte na to, že na uvedení údajů do souladu po podpisu převodní smlouvy máte 10 dní.Samozřejmě hlavní problém vzniká tam, kdy v ruce nemáte nic, někomu jste prodali nebo dali auto, nemáte k tomu doklady a ještě hůř ani kontakt na kupujícího. V takovém případě budete mít složitou důkazní situaci, protože to budete vy, kdo musí ČKP ve 30ti dnech od výzvy k zaplacení prokázat, že auto už není vaše a že nejste jeho vlastníkem.

Čestné prohlášení zpravidla stačit nebude, ale můžete se pokusit prokázat převod svědecky. Je ale otázka, jestli by to u soudu obstálo s  předem je nutné se připravit na to, že to nemusí stačit.

Základní princip ale je neprodávat vozidlo bez písemné smlouvy, a pokud k  tomu již došlo, pokusit se to napravit a s kupujícím si nějakou smlouvu sepsat. Pokud se nepodaří ani to, pak spoléhání se na další důkazy, kterými by prodej bylo možno doložit, nemusí být úspěšné.

Písemná kupní smlouva je tedy základ prevence komplikacím při prokazování vlastnického práva k vozidlu!

9.5.2012 8:50| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist