Přednost chodců a jiné mýty – část 2.

V dalším díle o pravidlech při přecházení vozovky se podíváme na situace mimo značené přechody pro chodce.

Jakkoli se situace na přechodech pro chodce může někdy jevit nejednoznačná, a to v důsledku skutečností uvedených v minulém článku, alespoň na první pohled to mimo přechody pro chodce vypadá jednoznačněji.

Pro přecházení mimo přechody pro chodce platí pro chodce následující pravidla:“

§ 54 zákona č. 361/2000 Sb.

(2) Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.“

Pravidlo pro přecházení mimo přechod pro chodce tak jednoznačně dává chodci povinnost nepřecházet v případě, kdy by takovým postupem nutil řidiče k vyhýbání nebo brzdění.V případě dopravní nehody mimo přechod a při přecházení vozovky bude zásadně odpovědný za dopravní nehodu chodec. Tím samozřejmě nejsou dotčena pravidla o „principu omezené důvěry“ – viz dřívější články na toto téma. To znamená, že chodec není bez výjimky viníkem dopravní nehody, pokud např. velmi vysoká rychlost projíždějícího vozidla znemožňuje chodci splnit svou povinnost dát vozidlu přednost. Obecně však bude pravděpodobně viníkem při střetu mimo přechod chodec.

Samozřejmě vždy bude záležet na okolnostech. Pokud se bude jednat např. o dálnici nebo rychlostní komunikaci či jinou komunikaci oddělenou od chodníků svodidly, zábradlím apod., tzn. o místa, kde chodec obecně nemá co dělat a nesmí v daném případě vozovku přecházet, vyviní se chodec z nehody jen sotva. Pokud se ale bude jednat o místo se zvýšeným výskytem chodců, kde ale nebude přechod, budou okolnosti nehody hrát pro posouzení viny řidiče nebo chodce významnější roli. Obecně však platí, že i v takovém případě bude zpravidla viníkem chodec.

Výjimkou ze shora uvedeného pravidla přednosti vozidla před chodcem při přecházení vozovky mimo přechod je následující situace dle §5 zákona č. 361/2000 Sb.:“(2) Řidič nesmí

f) ohrozit chodce přecházející pozemní komunikaci, na kterou řidič odbočuje, při odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci, při vjíždění na pozemní komunikaci a při otáčení nebo couvání.“

Podstatná je zejména první část. Zde zákon nerozlišuje, zda se jedná o přecházení na přechodu nebo mimo něj (ostatně ani pro to není důvod, protože jsou tyto situace obecně řešeny v jiných ustanoveních – viz shora a předcházející článek).

V tomto případě tedy řidič nemá přednost, ale naopak nesmí chodce ohrozit. V případě dopravní nehody by pak vina velmi pravděpodobně padla na řidiče vozidla, pokud by se prokázalo, že tuto svou povinnost porušil a tím došlo ke kolizi. Je nutné v této souvislosti zdůraznit, že je jedno, zda za zatáčkou přechod je nebo ne – chodec v této situaci nesmí být ohrožen v žádném případě, tedy i v případě, kdy nepřechází po přechodu pro chodce, což samozřejmě platí pouze pro vozidla odbočující, nikoli pro vozidla jedoucí rovně. Pro chodce to v každém případě znamená nutnost počínat si obezřetně.​

JUDr. Tomáš Beran

8.7.2010 8:30| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist