Jak se projednává přestupek

Dotazů ohledně skutečnosti, jak se projednává přestupek, jaké jsou lhůty k jeho projednání, kdo koho a o čem vyrozumívá a kdy se přestupek promlčí, je velké množství. Pojďme si je tedy probrat.

Přestupky lze obecně projednat buď v blokovém řízení, v příkazním řízení anebo ve standardním a nezkráceném správním řízení. Projednání přestupku v blokovém řízení, tj. na místě, zajišťuje Policie ČR a v zákonem stanovených případech obecní policie. Blokové řízení může probíhat jen tam, kde to zákon dovoluje a kde s tím souhlasí jak přestupce, tak policista nebo strážník. Je třeba si proto uvědomit, že na projednání věci v blokovém řízení není nárok a policista může vždy postoupit přestupek k projednání do správního řízení.

Na druhé straně, pokud se přestupce rozhodne, že souhlasí s projednáním přestupku v blokovém řízení, musí si uvědomit, že pak už není cesty zpět. Jakmile převezme bloček a zaplatí anebo si převezme složenku, uznává tím přestupek a proti rozhodnutí se už nelze ani odvolat, ani podat správní žalobu. Přestupce by si tedy měl před tím, než vezme bloček nebo složenku, rozmyslet, jestli je skutečně srozuměn se svou vinou za přestupek.

Pokud věc není projednána blokově, postupuje se do správního řízení. Před samotným ústním jednáním může být věc řešena tzv. příkazem, proti tomu je však možno podat odpor a přestupek se projedná klasicky ve správním řízení. Správní řízení zahrnuje zpravidla ústní jednání o přestupku a následně doručení rozhodnutí o přestupku. V této souvislosti je třeba zmínit, že nepřebírání pošty nemá smysl, protože rozhodnutí o přestupku je po 10ti dnech stejně doručeno, i když se o něm adresát nedozví.

Proti rozhodnutí o přestupku je možno podat do 15ti dnů od doručení rozhodnutí odvolání a proti pravomocnému rozhodnutí v odvolacím řízení lze podat správní žalobu do 2 měsíců od právní moci rozhodnutí.

Dále je třeba si uvědomit, že za prohrané správní řízení zaplatí přestupce 1 000 Kč. Tato částka se však neplatí u blokového nebo příkazního řízení, je dobré proto zvážit, zda si přestupce zbytečným postupováním věci do správního řízení případ neprodražuje.

K projednání přestupků ve správním řízení je příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností dle místa, kde byl přestupek spáchán. Na žádost přestupce lze postoupit přestupek k vyřízení do místa jeho trvalého bydliště, nárok na to však není.

Obecní úřad má na zahájení přestupku dle zákona lhůtu 60 dnů, tato lhůta je však toliko pořádková a s jejím nedodržením nejsou spojeny žádné právní účinky. Obecní úřad může řízení zahájit za týden, za měsíc, za 6 měsíců anebo taky vůbec.

Jedinou lhůtou, která je rozhodující, je lhůta pro zánik odpovědnosti za přestupek, která činí jeden rok. Do této lhůty musí rozhodnutí o přestupku nabýt právní moci, jinak odpovědnost za přestupek zaniká.

JUDr. Tomáš Beran

1.3.2007 10:52| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist