Porsche dostane (opět) nového šéfa

Porsche dostane (opět) nového šéfa

Autonovinky | vydáno 8. 7. 2010

Velikost textu: a a a

Wendelina Wiedekinga nahradil ve vedení Porsche jeho dlouholetý podřízený Michael Macht. Po roce končí, vystřídá jej člověk z koncernu VW: Matthias Müller.

Po prohraném souboji s Volkswagenem pokračují změny ve vední Porsche. Z pozice předsedy představenstva odchází Michael Macht, který tu před rokem dočasně vystřídal Wendelina Wiedekinga. Nahradí jej sedmapadesátiletý Matthias Müller, doposud zodpovědný za produktové plánování Volkswagenu. Jeho úkolem bude zajistit hladkou integraci Porsche do struktur skupiny. Musí také dosáhnout zdvojnásobení prodejů, s nímž skupina VW počítá v dlouhodobých plánech.

Porsche se v letech 2008 a 2009 pokusilo získat kontrolní podíl ve Volkswagenu za cenu velkého zadlužení. Dlouholetý šéf Wendelin Wiedeking, vědom si silné finanční pozice Porsche, však šel za svým cílem příliš sveřepě. Když udeřila krize, malý výrobce se stamiliardovými dluhy téměř zkrachoval a musel požádat Volkswagen o pomoc. Porsche tak nyní patří Volkswagen AG stejně jako například Lamborghini.Vazby obou splečností byly tradičně silné. Velký podíl v Porsche (asi 13 %) totiž vlastní Ferdinand Piëch, vnuk zakladatele automobily Ferdinanda Porsche. Piëch je zároveň jednou z velkých postav Volkswagenu. K větší z automobilek odešel, protože vnitřní předpisy Porsche mu neumožňovaly účastnit se jejího řízení. Nyní paradoxně získal na Porsche veliký vliv.

Dlouhodobé plány Volkswagenu jsou velmi ambiciózní. Německý výrobce chce předstihnout Toyotu na pozici největší automobilky světa, v současnosti z třetí pozice stíhá koncern General Motors. Volkswagen své konkurenty dotahuje v kategorii osobních vozů, kde vloni se 6,3 miliony kusů ztrácel na GM jen dvě stě tisíc a na Toyotu milion prodaných aut. Daleko však zaostává v kategoriích od lehkých užitkových vozů výše, takže oba další výrobci zatím pohodlně vedou. Němci chtějí dohnat náskok mimo jiné díky Porsche, které musí zdvojnásobit své prodeje.

Müller je pro tento úkol vhodným člověkem, v posledních letech prosadil u VW vývoj mnoha úspěšných modelů. Odchod Machta má však ještě jeden důvod. Macht nepřišel z Volkswagenu, byl dlouholetým zaměstnancem Porsche. Teprve s Müllerem tak budou nejvyšší pozice Porsche kompletně přeobsazeny lidmi z koncernu.

autoweb.cz

Komentáře ke článku

Tento článek nikdo nekomentoval, buďte první.

Tagy: Porsche

Škoda Octavia Combi RS DSG: Rodinný sportovec

S rodinou na palubě umí být Octavia RS komfortní kliďas, jakmile ale jedete sami, můžete to domů klidně vzít tou delší cestou. Moc hezky se s ní svezete.

Škoda Octavia Combi RS DSG: Rodinný sportovec
JUDr. Tomáš Beran

Právní poradna

Vážený pane doktore, mám dva dotazy: 1) Bohužel jsem měl nehodu, kde jsem jako po... Více

Odpovídá: JUDr. Tomáš Beran

Stojí za pozornost?

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

© 2000 - 2017 Media Marketing Services a. s. Perucká 7 120 00, Praha

Přihlašte se k odběru newsletteru Autoweb.cz!

  • Získáte informace o žhavých novinkách ze světa aut
  • Budete mít možnost účastnit se soutěží o atraktivní ceny
  • Zajistíte si neustálý přístup k informacím o autech z domova i ze světa
  • Nepřijdete o žádné důležité informace ze světa automobilismu
  • Užijete si pravidelná redakční videa, reportáže a videotesty
Odběr novinek lze kdykoliv odhlásit
TOPlist