Polovina USA jezdí s polovinou motoru

Polovina USA jezdí s polovinou motoru

Autonovinky | vydáno 26. 7. 2011

Velikost textu: a a a

Je Amerika rájem osmiválců? Nikoli, tabulky popularity vedou čtyřválce. Pohání 43 % aut prodaných od začátku roku 2011. Popularita osmiválců spadla pod 20 %.

Ceny benzínu v USA vytrvale rostou a preference zákazníků se už řadu let posouvají směrem k malým motorům. Vliv hraje také sílící tlak zákonodárců. Změny na straně zákazníků i výrobců vynesly za posledních šest let čtyřválcové jednotky z pozice outsidera na první místo. Kdysi nejpopulárnější šestiválce ztrácí pomalu, největší odliv zákazníků zaznamenaly od roku 2005 osmiválcové motory.

Údaje pochází ze studie společnosti IHS, která poskytuje informační služby - mimo jiné pro automobilový průmysl prostřednictvím divize IHS Automotive. Nejnovější tisková zpráva porovnává data za první polovinu letošního roku s údaji z let 2005, 2007 a 2009.

Prostá čísla neříkají vše. Zahrnují totiž všechna prodaná auta včetně těch, která odebrali fleetoví zákazníci. Jejich pickupy a dodávky vozí těžké náklady a potřebují silné, přesto jednoduché a spolehlivé motory. Tento trh proto čtyřválce zatím nedobyly. Pokud se fleetoví zákazníci z tabulky vyškrtnou, je převaha malých motorů mnohem výraznější. Podle J.D. Power volí čtyřválec víc než polovina běžných zákazníků - před pěti lety to byla jedna třetina.

Podle serveru Automotive News stála obliba velkých motorů dlouho na neochotě investovat do pokročilých technologií. Zákazníci chtěli laciné silné motory, spotřeba a hmotnost nehrály roli. Jenže boom úsporných aut a vysoká obliba hybridů otevřely prostor pro investice. Zákazníci jsou ochotni platit za vyspělé technologie. Konvenční auta s menšími, ale pokrokovými motory totiž stojí méně než hybridy a nejsou o moc hladovější.Severní Ameriku dokonce čeká malá revoluce, automobilky totiž vůbec poprvé zkusí nabídnout zákazníkům atraktivní tříválcové motory s reálnou šancí na úspěch. Nezapoměňte, že ještě před pár lety měla třetina amerických aut osmiválcový motor. Jako první se do neprozkoumaného teritoria vydá Ford Fiesta s litrovým EcoBoostem, brzy po něm bude následovat BMW a Mini.

Podle odborníků zůstanou tříválce prozatím na okraji zájmu, i když jejich obliba poroste. Kregg Wiggins, šéf divize pohonných ústrojí v severoamerickém Continentalu, však prorokuje motorům v USA další zmenšování. Do roku 2017 podle něj bude víc než dvacet procent motorů menších dvou litrů. Dnes drží malé jednotky (které v Evropě i Japonsku tvoří drtivou většinu trhu) pouhých deset procent - přestože Američané kupují čtyřválce, většina z nich má kolem dvou a půl litru.

autoweb.cz

Komentáře ke článku

Nové BMW 5 (G30) se začíná odhalovat, Mnichov „kryje“ jeho premiéru prezentací 3D skeneru

Bavorská automobilka rozjela představování připravované sedmé generace pětkové řady. Prozatím ji drží pod maskovací fólií, do konce roku bychom ale měli vidět i vědět všechno.

Nové BMW 5 (G30) se začíná odhalovat, Mnichov „kryje“ jeho premiéru prezentací 3D skeneru
JUDr. Tomáš Beran

Právní poradna

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o ujasnění situace. Před jedním nejmenovaným ... Více

Odpovídá: JUDr. Tomáš Beran

Stojí za pozornost?

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

© 2000 - 2016 Media Marketing Services a. s. Perucká 7 120 00, Praha

Přihlašte se k odběru newsletteru Autoweb.cz!

  • Získáte informace o žhavých novinkách ze světa aut
  • Budete mít možnost účastnit se soutěží o atraktivní ceny
  • Zajistíte si neustálý přístup k informacím o autech z domova i ze světa
  • Nepřijdete o žádné důležité informace ze světa automobilismu
  • Užijete si pravidelná redakční videa, reportáže a videotesty
Odběr novinek lze kdykoliv odhlásit
TOPlist