plastiak-umime-pocitat-emise-biopaliv.jpg

Plaštiak: Umíme počítat emise biopaliv?

palivo

Podle EEA jsou metody, kterými EU odhaduje emise oxidu uhličitého související s produkcí bioenergie, zcela špatné. Co z toho vyplývá?

Diskuze

5 komentářů

    Franta

    Znám na to odbornici na slovo vzatou:
    Kateřina Kvák! Čemu ta holka nerozumí?
    Ale je přesvědčivá! Fakt…jako tenkrát u Krause!

    Petrce

    Konecne se nekdo zamyslel nad starym a presto stale aktualnim problemem lidi ve vedeni, kteri nemaji potrebne vzdelani neb jen povrchni znalost a nevedi o cem hovori. Na druhe strane mame ve svete velmi silne lobby firem, ktere do teto technologie investovaly, staly se temer popularni a nechteji prijit o slibene vysledky.
    Takto se da predpokladat ze se svet dostane jen z jedne krize do druhe. Pokud jde o snadne penize jsou lide nepoucitelni a chrani sve vysledky at to satoji co to stoji. A pak bojuj proti zatmelosti a demagogii.

    ppppp

    Je vidět, že si pořádně problém nastudujete a použijete zdravý rozum než něco napíšete. Bohužel zde převažují laciné agitky ve stylu \“oni hot, my čehý\“.
    Apel na politiky je na místě. Méně populismu a více preciznosti by by neškodilo. S podporou něčeho by se mělo vždy začít raději opatrněji a korigovat podle výsledků. Odstrašující příklad podpory FVE u nás hovoří za vše.
    Mně se líbí aplikace biopaliv v podobě spalování dřeva, které by jinak shnilo (tam se ta produkce CO2 jen urychlí) nebo pěstování rychlerostoucích dřevin (na místech které nelze využít zemědělsky a nerostl tam předtím les). Není problém pak živiny v podobě popela vrátit půdě.
    S pěstováním plodin na biopaliva na orné půdě je to problematičtější. Čím šířeji ten problém zabereme tím složitější model dostáváme. Krom nevýhod zmíněných v článku má ale i všeobecně nepříliš probírané výhody. Půdu budeme určitě v budoucnu potřebovat pro stále rostoucí populaci planety. Brát navíc není kde nebo na úkor ještě potřebnějších biosystémů. Přitom ji ve velkém, nevratně a často zbytečně obětujeme na stavební účely. Bohužel, je to pro majitele finančně nejvýhodnější. Podpora biopaliv může cenu orné půdy zvýšit a tento trend zpomalit. Není problém další rok místo řepky nasadit obilí. S dálnicí, továrnou nebo supermarketem tak lehce nepohnete. Použitím biopaliva ještě můžete ušetřit něco z fosilních paliv pro budoucí generace. To jen, že emise nejsou všechno.

    hetzer

    tohle je cele nesmysl, ty rostliny ktere by tak jako tak na tech pozemcich vyrosly by tak jako tak pri svem zetleni uvolnily \“sklenikove\“ plyny a to vcetne mnohem \“zlejsiho\“ metanu.

    MIK

    Dle mého názoru se bohužel jedná o dopředu promyšlený postup zájmových skupin a nikoli chybu, resp. chybu nevědomou. Když je něco třeba ekonomicky protlačit, zdůvodnění se najde … Co by EU úředník neudělal pro stávkující zemědělce, když na tom další skupiny také vydělají. Ekologie je jaksi vedlejší produkt.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist