Ojetá auta – podle výzkumu prý stav ujetých kilometrů zájemce o koupi příliš nezajímá

Stáčení tachometrů, nepravdivý stav ujetých kilometrů... Jsou prý záležitosti, kterých si kupec ojetého auta nevšímá. co tedy kupující zajímá?!

Máme zde výskum společnosti VinCheck, která na českém internetu provozuje bezplatnou službu prověření VIN vozidel. A ta zrealizovala v měsíci říjnu průzkum mezi zájemci o prověření ojetého vozu. Cílem průzkumu bylo zjistit, jaké informace o ojetém voze zákazníci preferují a zda jsou ochotni za tyto informace platit. Průzkum proběhl na vzorku 750 respondentů a probíhal metodou CAWI (Computer Assisted Web Interviewing ) přímo na stránkách www.vincheck.cz.


Jak vše dopadlo? Ehm, výsledek průzkumu byl velmi překvapivý – za nejdůležitější informaci považují respondenti detailní a pravdivý popis technického stavu a také prověření vozidla v databázi exekucí. Naopak požadavek na informaci o stavu ujetých kilometrů se umístil až na čtvrté příčce. „Výsledek průzkumu nás velmi překvapil,“ říká Petr Přikryl, šéf expertní skupiny VinCheck a vysvětluje: „Problematika stáčení tachometrů je totiž mediálním evergreenem již několik let. Za tu dobu se však česká legislativa příliš nezměnila, občan není proti podvodníkům v podstatě vůbec chráněn a plošná možnost získat zaručenou informaci o stavu ujetých kilometrů prakticky neexistuje.“

Podle Přikryla tak zájemce o ojetinu rezignoval na neověřené, neúplné a placené informace o stavu ujetých kilometrů a více se zaměřuje na reálný technický stav vozu a jeho právní nezávadnost. Právě tento trend potvrdil realizovaný průzkum, ve kterém měli respondenti seřadit požadované informace o ojetém voze podle důležitosti. Požadavek na informace o počtu ujetých kilometrů se totiž objevil až na čtvrtém místě.

Výsledek průzkumu (seřazeno respondenty podle důležitosti):
1. Zda VIN vozidla odpovídá skutečnosti a nebylo změněno
2. Zda není vozidlo v zástavě nebo předmětem exekučního řízení
3. Zda nebyl vůz v minulosti odcizený a není v pátrání Policie ČR nebo okolních států
4. Informace o počtu najetých kilometrů
5. Z jaké země vozidlo pochází

Podle Přikryla by zájemci o ojetý vůz měli sice i nadále požadovat informaci o stavu ujetých kilometrů, ale rozhodně by se měli více spolehnout na detailní technickou kontrolu vozu, která o jeho stavu napoví mnohem více, než číslovka na tachometru. „Určitě se mnou bude každý souhlasit, že například vůz pražské taxislužby, který má na tachometru 150 tisíc ujetých kilometrů, bude v jiné technické kondici než totožný vůz se stejnou porcí ujetých kilometrů na dálničních trasách.“

Z průzkumu společnosti VinCheck dále vyplynulo, že informace o vozidlech by měl stát poskytovat plošně a zdarma, což se již alespoň částečně děje například na stránkách Ministerstva dopravy. „Je jenom škoda, že na webu Ministerstva dopravy nemůže občan prověřit vůz, který nevlastní,“ říká Přikryl a vysvětluje: „Takový web totiž nelze použít v případě, že mám zájem o nákup ojetého vozu a chci si jej prověřit.“ Podle průzkumu společnosti VinCheck by právě tyto informace měl stát poskytovat plošně. Pro tuto variantu se vyjádřilo 93 % respondentů.

6.11.2015 10:21| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist