David Svoboda za volantem Nissanu X-Trail: Jak si povede zlatý olympionik v automobilovém pětiboji?

Dlouhodobý test | vydáno 17. 1. 2017

Velikost textu: a a a

Není pětiboj jako pětiboj, ten moderní má svá pravidla, ovšem automobilový pětiboj se řídí interními předpisy Autowebu. Jak obstojí za volantem Nissanu X-Trail David Svoboda?

Automobilový nadšenec nezatížený sportem by možná tápal, ale když jsme se na Davida Svobodu něžného pohlaví, znala ho snad každá z dotazovaných dam. Patříte-li do první skupiny, pak vězte, že David je zlatý medailista z Letních olympijských her 2012 v Londýně v jednom poněkud netradičním sportu, který u nás do jisté míry zpopularizoval právě on - v moderním pětiboji.

Jestli atletiku příliš nesledujete a netušíte, o jaký sport se jedná, přestože název k tomu vybízí, není to polovina desetiboje. Moderní pětiboj je něco úplně jiného a mnohem více vychází z běžného života gentlemana 18. století. Zní to trochu nadneseně, ale posuďte sami.

Chystáte se na řidičák? Vyzkoušejte si testy autoškoly nanečisto!

Běh, střelba, jezdectví, plavání a šerm rozhodně nepatří mezi umění, která dnes potřebujete ovládat ke každodennímu přežití, a tak má moderní pětiboj jistý náboj romantiky. Rozhodně větší, než třeba sprint na sto metrů.

Při jednom setkání s Davidem slovo dalo slovo, a jelikož také jezdí Nissanem X-Trail, stejně jako my dlouhodobou testovačkou, k nápadu na automobilový pětiboj nebylo daleko. Vyrazili jsme tedy na autodrom v Sosovné a rozhodli jsme se užít si jedno netradičně sportovní odpoledne. Tedy, ehm, spíše "sportovní" odpoledne.

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3
Zobrazit všechny fotografie

Místo bychom měli, auto také a závod zrovna tak. Pro inspiraci nemusíme chodit daleko, držet se budeme originálního pětiboje, jen disciplíny trochu upravíme tak, abychom je zvládli autem. Místo běhu máme řízení, místo parkuru slalom a místo plavání se budeme brodit v terénu. Střelba zůstává, jen v trochu hollywoodském stylu z okna auta.

A zapomenout nesmíme samozřejmě ani na šerm, s nadsázkou bude zapotřebí zasáhnout zbraní soupeře - tedy tyčí připevněnou k zádi X-Trailu se trefit do statické tyče, hezky pozpátku, jen podle zrcátek a couvací kamery.

Jak závod probíhal je patrné v videa, David si to náramně užil, přestože s časem 3:43 min. a 20 trestnými sekundami za střelbu a jeden sražený kužel při couvání nakonec prohrál. Dostal jsem však nabídku na zopakování pětiboje, tentokrát toho originálního. O vítězi už je tedy zjevně předem rozhodnuto...

Komentáře ke článku

Tento článek nikdo nekomentoval, buďte první.

Škoda Citigo na Masarykově okruhu: Stačí mrzký výkon k opravdové zábavě?

Říká se, že potřebujete alespoň 400 koní na to, abyste si pořádně užili Masarykův okruh v Brně, jinak je to utrpení. A co takhle mrzkých 60 koní litrového tříválce ve Škodě Citigo?

Škoda Citigo na Masarykově okruhu: Stačí mrzký výkon k opravdové zábavě?
JUDr. Tomáš Beran

Právní poradna

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak je to s pojistným plněním z povinného ručení... Více

Odpovídá: JUDr. Tomáš Beran

Stojí za pozornost?

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

© 2000 - 2017 Media Marketing Services a. s. Perucká 7 120 00, Praha

Přihlašte se k odběru newsletteru Autoweb.cz!

  • Získáte informace o žhavých novinkách ze světa aut
  • Budete mít možnost účastnit se soutěží o atraktivní ceny
  • Zajistíte si neustálý přístup k informacím o autech z domova i ze světa
  • Nepřijdete o žádné důležité informace ze světa automobilismu
  • Užijete si pravidelná redakční videa, reportáže a videotesty
Odběr novinek lze kdykoliv odhlásit
TOPlist