David Svoboda za volantem Nissanu X-Trail: Jak si povede zlatý olympionik v automobilovém pětiboji?

Dlouhodobý test | vydáno 17. 1. 2017

Velikost textu: a a a

Není pětiboj jako pětiboj, ten moderní má svá pravidla, ovšem automobilový pětiboj se řídí interními předpisy Autowebu. Jak obstojí za volantem Nissanu X-Trail David Svoboda?

Automobilový nadšenec nezatížený sportem by možná tápal, ale když jsme se na Davida Svobodu něžného pohlaví, znala ho snad každá z dotazovaných dam. Patříte-li do první skupiny, pak vězte, že David je zlatý medailista z Letních olympijských her 2012 v Londýně v jednom poněkud netradičním sportu, který u nás do jisté míry zpopularizoval právě on - v moderním pětiboji.

Jestli atletiku příliš nesledujete a netušíte, o jaký sport se jedná, přestože název k tomu vybízí, není to polovina desetiboje. Moderní pětiboj je něco úplně jiného a mnohem více vychází z běžného života gentlemana 18. století. Zní to trochu nadneseně, ale posuďte sami.

Chystáte se na řidičák? Vyzkoušejte si testy autoškoly nanečisto!

Běh, střelba, jezdectví, plavání a šerm rozhodně nepatří mezi umění, která dnes potřebujete ovládat ke každodennímu přežití, a tak má moderní pětiboj jistý náboj romantiky. Rozhodně větší, než třeba sprint na sto metrů.

Při jednom setkání s Davidem slovo dalo slovo, a jelikož také jezdí Nissanem X-Trail, stejně jako my dlouhodobou testovačkou, k nápadu na automobilový pětiboj nebylo daleko. Vyrazili jsme tedy na autodrom v Sosovné a rozhodli jsme se užít si jedno netradičně sportovní odpoledne. Tedy, ehm, spíše "sportovní" odpoledne.

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3
Zobrazit všechny fotografie

Místo bychom měli, auto také a závod zrovna tak. Pro inspiraci nemusíme chodit daleko, držet se budeme originálního pětiboje, jen disciplíny trochu upravíme tak, abychom je zvládli autem. Místo běhu máme řízení, místo parkuru slalom a místo plavání se budeme brodit v terénu. Střelba zůstává, jen v trochu hollywoodském stylu z okna auta.

A zapomenout nesmíme samozřejmě ani na šerm, s nadsázkou bude zapotřebí zasáhnout zbraní soupeře - tedy tyčí připevněnou k zádi X-Trailu se trefit do statické tyče, hezky pozpátku, jen podle zrcátek a couvací kamery.

Jak závod probíhal je patrné v videa, David si to náramně užil, přestože s časem 3:43 min. a 20 trestnými sekundami za střelbu a jeden sražený kužel při couvání nakonec prohrál. Dostal jsem však nabídku na zopakování pětiboje, tentokrát toho originálního. O vítězi už je tedy zjevně předem rozhodnuto...

Komentáře ke článku

Tento článek nikdo nekomentoval, buďte první.

Porsche Panamera Shooting Brake je možný duchovní nástupce modelu 928

Svého času patřilo mezi technologicky nejvyspělejší auta vůbec, nyní by se mohlo změnit ve stylový lovecký kombík. Stačilo by jenom odebrat jeden pár dveří z Panamery Sport Turi...

Porsche Panamera Shooting Brake je možný duchovní nástupce modelu 928
JUDr. Tomáš Beran

Právní poradna

Dobrý den. Včera jsem si za stěračem našel pozdrav od MP za parkování na chodníku.... Více

Odpovídá: JUDr. Tomáš Beran

Chtěli byste se projet?

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

© 2000 - 2017 Media Marketing Services a. s. Perucká 7 120 00, Praha

Přihlašte se k odběru newsletteru Autoweb.cz!

  • Získáte informace o žhavých novinkách ze světa aut
  • Budete mít možnost účastnit se soutěží o atraktivní ceny
  • Zajistíte si neustálý přístup k informacím o autech z domova i ze světa
  • Nepřijdete o žádné důležité informace ze světa automobilismu
  • Užijete si pravidelná redakční videa, reportáže a videotesty
Odběr novinek lze kdykoliv odhlásit
TOPlist