Nejprodávanějšími ojetinami jsou Octavia a Fabia

Nejprodávanějšími ojetinami jsou Octavia a Fabia

Ojetá auta | vydáno 9. 10. 2017

Velikost textu: a a a

O místo nejinzerovanější ojetiny v ČR se přetahuje Škoda Fabia se Škodou Octavia. Třetí místo patří Volkswagenu Passat.

Průměrná cena inzerovaných ojetých vozů za první tři čtvrtletí letošního roku činila 198 850 Kč, průměrný nájezd pak 155 027 km. Za prvních devět měsíců nabídla největší počet prodávaných vozů Praha (221 274), nejméně Karlovarský kraj (17 788). Průměrné stáří vozů na konci září bylo 9,6 roku. Vyplynulo to z kontinuálního sledování trhu nabízených ojetých automobilů, které provádí společnost AAA AUTO.

Zpátky na první místo v pomyslném žebříčku TOP10 nejprodávanějších ojetin se v září dostala Škoda Octavia, která představuje nejoblíbenější vůz v celé ČR (žebříček nerozlišuje jednotlivé generace). Odsunula tak na druhou příčku svou menší sestru Škodu Fabia, která se po dlouhé době na vrchol dostala v srpnu.

Octavii dopomáhá fakt, že vozy první generace jsou již mezi skutečně levnými ojetinami a automobily druhé generace se už nabízejí za příznivé ceny. Nicméně průměrnou cena modelu, tedy bez ohledu na generaci, citelně zvyšují vozy mladších ročníků.


Octavia se tak v září prodávala v průměru za 202 758 Kč, zatím co Fabia za 108 520 Kč. Ceny obou modelů se lišily v průběhu roku v rámci jednotlivých měsíců o téměř 7000 Kč. Průměrná cena ojeté Škody Octavia se v průběhu prvních devíti měsíců lišila až o 6838 Kč, přičemž nejlevněji jí měli možnost kupující pořídit v srpnu, naopak nejdráže vyšla zájemce v květnu.

„Nejvíce vozů tohoto modelu, 10 401, bylo nabízeno v květnu, nejnižší nabídka Octávií, pouhých 4587, byla zaznamenána v srpnu. V září, v rámci druhého vrcholu sezóny, se nabídka vrátila na hodnotu necelých deseti tisíc,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO International Karolína Topolová.

Během prvních devíti měsíců mohli lidé vybírat z celkového počtu 820 000 inzerovaných vozů všech značek a modelů. „V loňském roce měli zájemci o koupi ojetých automobilů možnost vybírat z celkového počtu 1 090 000 nabízených vozů prostřednictvím autobazarů i soukromých inzerátů. Průměrná cena byla 192 354 Kč. Pokud se udrží tempo zadávaných inzerátů v letošním roce, předpokládáme dosažení minimálně stejného množství nabízených automobilů,“ odhaduje Karolína Topolová.Oproti srpnu bylo v září k dispozici v autobazarech o 8000 vozů více. Zákazníci mohli vybírat ze 78 000 ojetých automobilů s průměrnou cenou 198 723 Kč, což znamenalo pokles o zhruba dva a půl tisíce korun. „Průměrné stáří vozů zůstalo na hodnotě 9,6 roku. Mírný nárůst zaznamenal průměrný nájezd vozů, který činil 160 282 km. V pořadí vozů v žebříčku TOP10 došlo jen k jedné, již zmíněné změně, kdy si první a druhé místo prohodily vozy Škoda Octavia a Škoda Fabia,“ uzavřela Karolína Topolová.

Třetí a čtvrtou příčku drží modely německého Volkswagenu, konkrétně Passat následovaný Golfem. Pátá je další škodovka, vlajková loď automobilky, model Superb. Bez zajímavosti není zejména devátá příčka, na níž najdeme Volkswagen Touran. Jedná se tedy o vůbec nejinzerovanější MPV na našem trhu, a to v letním období, kdy zájem o rodinné vozy tohoto typu stoupá z důvodu dovolených.

Přitom z hlediska spolehlivosti si dle německých statistik TÜV Touran první řady nestojí vůbec dobře (jeho nástupce je považován za znatelně spolehlivější vůz). Na druhou stranu, obliba koncernových vozidel mezi českými motoristy v prodejích ojetin hraje nemalou úlohu - ať už jsou zkušenosti s konkrétními modely jakékoli.

Nejinzerovanější ojeté vozy v ČR v září 2017
1. Škoda Octavia
2. Škoda Fabia
3. Volkswagen Passat
4. Volkswagen Golf
5. Škoda Superb
6. Ford Focus
7. BMW 3
8. Ford Mondeo
9. Volkswagen Touran
10. Audi A4

Komentáře ke článku

Nové hyperauto od McLarenu: Zapomeňte na P1, čekají nás ještě extrémnější výkony

A nejen výkony z hlediska počtu koní, ale také použitelnosti na silnici i závodní trati. Co o něm víme?

Nové hyperauto od McLarenu: Zapomeňte na P1, čekají nás ještě extrémnější výkony
JUDr. Tomáš Beran

Právní poradna

Dobrý den, pane doktore, kdysi dávno jste tady odpovídal na nějaký dotaz a psal js... Více

Odpovídá: JUDr. Tomáš Beran

Chtěli byste se projet?

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

© 2000 - 2017 Media Marketing Services a. s. Perucká 7 120 00, Praha

Přihlašte se k odběru newsletteru Autoweb.cz!

  • Získáte informace o žhavých novinkách ze světa aut
  • Budete mít možnost účastnit se soutěží o atraktivní ceny
  • Zajistíte si neustálý přístup k informacím o autech z domova i ze světa
  • Nepřijdete o žádné důležité informace ze světa automobilismu
  • Užijete si pravidelná redakční videa, reportáže a videotesty
Odběr novinek lze kdykoliv odhlásit
TOPlist