Mercedes-Benz E300 Bluetec Hybrid

Pro dobrý pocit ukrácení Bruselu o povinný „ekologický“ desátek si diesel-elektrický Mercedes koupit můžete, jinak ale více než běžné CDI nedokáže.

  • Dynamika 5

  • Chování na silnici 7

  • Provozní náklady 9

  • Praktičnost 8

  • X-Factor 7

  • Celkové hodnocení 7.2

RADOSTI
Tichá výpomoc elektromotoru v hustém provozu, spotřeba

STAROSTI
Opožděné reakce při zapojení dieselu do jízdy v malých rychlostech

Paralela mezi číselným označením modelu a objemem jeho motoru začíná být v případě některých automobilek stejně přehledná jako ovládací panel čínské kosmické lodi, jsou tu však i značky, které dotáhly umění fabulace téměř k naprostému vrcholu. Vzorovým příkladem je třeba Mercedes a jeho A45 AMG s dvoulitrem, který jsme vám zrovna před pár dny představili v redakčním testu anebo všechny varianty 63 AMG, což byl ještě donedávna kód pro atmosférický osmiválec o objemu 6,2 litru, nicméně v současnosti jde převážně o 5.5 V8 biturbo.

Nedávný facelift značně změnil vzhled přídě, nelogické značení modelu nikoli.

Neméně zajímavým hlavolamem je též provedení E 300 Bluetec Hybrid. Pokud tušíte naftovou jednotku s přidanými baterkami, jste na správné stopě, třílitrová V6 to ale opravdu není. Tu má pod kapotou verze 300 bez dodatku Hybrid, v diesel-elektrické variantě se však mění na 2,1litrový čtyřválec s dvojicí turbodmychadel z modelu E 250 CDI a jako kompenzaci dvou válců vám Daimler přihodí elektromotor s 20 kW (27 koní) a 250 newtonmetry.


V čem spočívá výhoda oproti standardnímu Mercedesu bez přidaných elektrických kilowattů? Logicky by měla v navýšeném výkonu a tím pádem lepší dynamice, jenže tomu tak není. Podle oficiálních tabulek se sedmdesát kilogramů hybridního příslušenství postaralo o to, že se s tímto vozem dostanete na stovku za naprosto stejných 7,5 sekundy jako za volantem E 250 CDI s automatem a dokonce i maximální rychlost je identických 242 km/h.

Dvě čísla samo sebou dynamiku auta nedělají, jenže i subjektivně mnoho rozdílů nepoznáte. V přímce tedy skoro vůbec, v zatáčkách se pak i to mírné navýšení váhy projeví v poněkud neochotnějším naslouchání přídě na povely volantu, převážná část nové hmoty se totiž soustředila v přední polovině vozu. Hlavní zátěž tvoří elektromotor umístěný mezi dieselem a sedmistupňovým automatem, jehož hydrodynamický měnič byl nahrazen spojkami v olejové lázni a pak sada lithium-iontových článků uložených v motorovém prostoru. Výhodou je, že jejich přítomnost na palubě nezmenšila zavazadlový prostor, jejich kapacita však naznačuje, že dlouhé cestování výlučně na elektřinu se zkrátka nekoná. Akumulátory mají pouze 0,8 kWh, což je ekvivalent necelého čtvrt litru nafty.

Elektromotor má nízký výkon a kapacita baterek je malá, stačí to nanejvýš do kolony či na parkovišti.

Je to k něčemu dobré? Ano je, Mercedes se však mezi řádky netají, že hlavně k tomu, aby v normovaném měřícím cyklu NEDC snížil spotřebu a tím pádem platil menší pokuty za průměrné emise CO2 a aby firmy nakupující vozy pro své zaměstnance mohly zůstat u téměř pětimetrové prestižní německé limuzíny s hmotností 1,8 tuny a navenek ještě deklarovaly svou „odpovědnost v rámci udržitelné mobility“.

Je tedy E 300 Bluetec Hybrid pouze povinný předklon před institucemi EU? Bezesporu je, automobilka se však pokusila udělat maximum pro to, aby povinná hybridizace obtěžovala co nejméně a to se zčásti podařilo. Pokud jde o samotné vypínání a startování motoru za jízdy, zejména při popojíždění po parkovišti se přehlédnout nedá. Vibrace jsou utlumené poměrně slušně, akustický rozdíl je nicméně nepřeslechnutelný. Potíž samozřejmě není v kombinované konstrukci ale spíše nedostatku kultivovanosti vznětového čtyřválce. Ne že by byl hlučný pouze na poměry Mercedesu anebo ve srovnání s tichým elektromotorem, jeho klapání je docela slyšet i obecně. Třeba nová dieselová šestnáctistovka v Opelu Zafira, kterou nyní testujeme, je prostě objektivně tišší.

Máte-li dojem, že se na to dá zvyknout, nebudu vám váš názor vymlouvat, samozřejmě se dá zvyknout na leccos, co bych ale omluvit nedokázal ani s horším sluchem, je reakce při potřebě akcelerovat z jízdy krokem. Elektronika vypíná diesel téměř při každém sundání nohy z pravého pedálu, takže je nutné při rozjezdech z křižovatek či zrychlení z malých rychlostí počítat s jistou nezanedbatelnou prodlevou.

Naopak poměrně příjemně systém funguje při plynulé jízdě vyššími rychlostmi, kdy zvuk motoru zaniká v aerodynamickém a valivém šumu. Pokud jedete mírně z kopce anebo auto udržujete ve velmi pozvolném zpomalování, Mercedes tiše plachtí jen pomocí elektromotoru a i občasné nastartování čtyřválce v mírném stoupání si téměř nevšimnete. Otázkou ovšem je, jestli by čistě naftová verze byla vůbec hlučnější, protože při mírné zátěži čtyřválec tak či tak ztichne a zbytek jeho projevů se rozpustí v pozadí.

Ve středních a vyšších rychlostech přepínání mezi motory téměř nepoznáte.

Pokud jste z dosud napsaného dospěli k názoru, že kromě opožděných reakcí při rozjezdu z místa nebo nízkých rychlostí vlastně nemá hybridní diesel vážnějších chyb ve srovnání se svým čistě naftovým ekvivalentem, vidím to podobně, ne však zcela stejně. Z uživatelského hlediska lze elektromotor a pár součástek skutečně chápat jako nic proti ničemu a Mercedes za to dokonce ani moc nechce. Oproti E 250 CDI si za Bluetec Hybrid připlatíte necelých 20 tisíc, což při rozpočtu pohybujícím se mezi jedním až dvěma miliony představuje skoro zanedbatelnou částku, pravdou ale je, že ani tu na ulici jen tak nenajdete, takže… vrátí se ve snížených provozních nákladech?

Otřepané jádro pudla vězí až po krk v tom, že univerzální odpověď na danou otázku pochopitelně neexistuje. Mercedes docela odvážně uvádí ve všech režimech (a to včetně města) spotřebu 4,2 litru, a pokud jde o silničky bez provozu, s přísně kontrolovanými pohyby pravé nohy se tomu skutečně dá přiblížit. Ve městě a na dálnici však testovací vůz odmítal jezdit za méně než šest litrů a při svižném tempu poskočil na osm a to jsou čísla, na která se lze bez většího omezování dostat i s „Éčkem“ bez elektrického dopingu.

Verdikt

Dá se na základě výše uvedeného najít někdo, kdo by lehce specifické chování hybridní třídy E ocenil? Myslím, že by tady někdo být mohl. Vlastnit taxikářskou licenci a vědět, že nebudu mít pevné stanoviště, elektromotor na poskakování ve frontě na zákazníky či v zácpě by mě neurážel. Ve všech ostatních případech můžete s klidným svědomím zůstat u E 250 CDI, medvědům a liškám ledovec kvůli vám pod nohama neroztaje. Být to ale má volba, u Éčka bych začínal minimálně se šestiválcem, který je v modelech E 300 Bluetec i E 300 navíc levnější.

Měření a technické údaje

Motor
Konstrukceřadový čtyřválec a elektromotor
Palivonafta
Plněnípřeplňování dvojicí turbodmychadel
Uloženívpředu podélně
Zdvihový objem (cm3)2143
Kompresní poměr16,2:1
Převodovkasedmistupňová automatická
Poháněná kolazadní
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)150 kW/204 k v 6400 ot. + 20 kW/27 k (elektromotor)
Točivý moment (Nm)500 Nm v 1600 až 1800 ot. + 250 Nm (elektromotor)
0-100 km/h (s)7,5 s
Nejvyšší rychlost (km/h)242 km/h
Spotřeba paliva (l/100 km)4,2 l/100 km
Objem nádrže (l)58 l
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)4879 mm
Šířka (mm)1854 mm
Výška (mm)1474 mm
Rozvor náprav (mm)2874 mm
Provozní hmotnost (kg)1845 kg
Celková hmotnost (kg)2430 kg
Zavazadlový prostor (l)505 l
Ceny
Základní cena modelu988 570 Kč (E 200 CDI)
Základní cena test. verze1 289 860 Kč (E 300 Bluetec Hybrid)
1.10.2013 2:20| autor: Miro Mihálik

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist