Kupujete ojetinu? Žádejte garanci nezatopeného auta!

Povodně byly dramatické, tragické a důsledky přinesly mnoha lidem obrovské škody, které součtu půjdou do miliard korun. Týká se, a ještě bude týkat, i aut.

Samozřejmě to, že dnes bylo zatopeno nějaké auto neznamená, že ho nenajdete v prodeji třeba za jeden, dva měsíce. A proč byste to měli být právě vy, kdo si koupí dopravní prostředek, kterým protekla během několika dnů celá Vltava a který byl v rámci povodní dočasným útočištěm pro ryby a vodní havěť?

Je to stoprocentní jistota podložená praxí, jako po každých povodních, i po těch současných se objeví v autobazarech nebo v soukromé inzerci zaplavené vozy, jejichž nákup může být spojen se značnými riziky. My už jsem o tomto tématu mluvili, ale opakování je matka moudrosti a teď tady mámě několik dalších rad od sdružení SOVA, což je, pokud neznáte, Sdružení na ochranu vlastníků automobilů.

Takže jak zaplavená auta odhalit a kde hrozí nejmenší pravděpodobnost, že si takový automobil koupíme? „Voda, která zatopí vůz do výše palubní desky ale i pokud se dostane do motorového prostoru a  elektroinstalace, zpravidla značně poškodí elektrické a elektronické součásti vozu. V důsledku tohoto „neviditelného“ poškození se mohou během jízdy objevit nečekané závady, které ve vysokých rychlostech mohou vést k  haváriím,“ upozornil předseda Sdružení SOVA Ing. Zbyněk Veselý.S přihlédnutím k povodním je podle sdružení třeba lépe volit způsob a místo nákupu ojetého vozu. Jelikož zatopená auta jsou v podstatě neprodejná, budou se jich jejich majitelé snažit zbavit za každou cenu a  informace o poškození tajit.

„Podle našich zkušeností hrozí největší riziko při nákupu vozu přes inzeráty. Při současných povodních se to bude s  největší pravděpodobností týkat i dovozových ojetin. Nejpopulárnějším zdrojem dovážených ojetin je totiž Německo, které je letošními povodněmi postiženo ve velkém rozsahu,“ doplňuje Veselý.

„Na zatopené vozy je po povodních pravidelně možno narazit i v kamenných autobazarech. Proto by zájemci o koupi ojetiny měli prověřit, zda bazar garantuje případné vrácení peněz, pokud by se ukázalo, že vůz byl skutečně zatopen.“Sdružení SOVA radí v následujících měsících při nákupu ojetiny v oblastech zasažených povodněmi i v jejich blízkém okolí věnovat větší pozornost stavu vozu z hlediska možných známek zatopení, kompletní poradenství bylo shrnuto do příručky, kterou lze stáhnout na webu sdružení.

Je potřeba nahlédnout pod plastové díly v interiéru vozu, zda tam nejsou stopy písku nebo bahna. Zkuste rozebrat čalounění dveří, nahlédněte pod prahové lišty, nadzvedněte koberce, zkontrolujte prostor pod sedačkami,“ radí Veselý.

DOPORUČUJEME: 10 rad, jak nenaletět v autobazaru

Sdružení radí hledat známky zatopení i na místech, která byste běžně nezkoumali. „Podívejte se pod přístrojovou desku. Na to lidé mnohdy zapomínají. Právě tam mohou zůstat stopy bahna. Přičichněte k čalounění, zda necítíte zápach, všímejte si skvrn na sedadlech.“ A samozřejmě mějte k ruce zkušeného mechanika.

Autoweb.cz, zdroj: SOVA

8.6.2013 3:38

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist