Jsou policisté dle nového přestupkového zákona oprávněni ukládat pokuty na místě?

Jsou policisté dle nového přestupkového zákona oprávněni ukládat pokuty na místě?

Rady a tipy | vydáno 12. 7. 2017

Velikost textu: a a a

Podle nového zákona nejsou policisté oprávnění pokutovat na místě. Náš právní expert JUDr. Beran tuto chiméru vyvrací.

V posledním článku jsem se věnoval tomu, že od 1. 7. je účinný nový přestupkový zákon a hned se objevily spekulace nebo názory, podle kterých policisté nejsou (možná) oprávněni projednávat přestupky na místě („blokově“; nově tzv. příkazem na místě), a to s ohledem na „nejasnosti“ nové právní úpravy (četl jsem to tady). Příslušné ustanovení nového přestupkového zákona zní takto:

§91, odst. 2, písm. a)

Napomenutí nebo pokutu příkazem na místě může kromě příslušného správního orgánu uložit

a) orgán Policie České republiky za přestupek proti pořádku ve státní správě v působnosti Policie České republiky, za přestupek proti pořádku v územní samosprávě, za přestupek proti veřejnému pořádku, přestupek proti občanskému soužití a přestupek proti majetku

Z této dikce někdo dovodil, že když se zde nemluví o přestupcích proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, tak že policisté toto oprávnění nově už nemají.

Autor tohoto názoru ale zřejmě přehlédnul, že kromě samotného přestupkového zákona 250/2016 Sb. a zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, byl vydán také prováděcí zákon č. 183/2017 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákonů o přestupcích. Tento předpis přímo novelizuje zákon č. 361/2000 Sb., jmenovitě jeho §124, odst. 9, písm. d), který nově zní:

Policie vykonává dohled na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích tím, že…projednává příkazem na místě přestupky podle tohoto zákona.

A protože přestupky proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu jsou uvedeny v „tomto zákoně“, tj. v zákoně č. 361/2000 Sb., tak k tomu policista i nadále oprávněn je.

Celková argumentace uvedená ve výše uvedeném článku je lichá i z jiného hlediska. Odmítnout projednání přestupku na místě šlo vždycky, takže projednání přestupku na místě vždy vyžadovalo a i nově vyžaduje souhlas obviněného. Odmítnout projednání na místě tedy lze vždy, důvodem ale sotva je to, že by policisté neměli právo takové řízení vést.

Komentáře ke článku

  • Díky pane doktore Zobrazit
    12. 7. 2017, DP
  • Krása Zobrazit
    12. 7. 2017, Krokodýl
    • Re: Krása Zobrazit
      13. 7. 2017, Ondřej Hájek

Vybržděné stojící auto a zezadu náraz vozu, jehož řidič nedokázal zastavit aneb Co neubrzdíš, to ukecáš!?

Aktuálně sledovaná dopravní nehoda, při které zahynulo malé dítě. Právní expert JUDr. Beran rozebírá skutečnost, zda "zabíjel" řidič auta, které přijelo na místo jako poslední.

Vybržděné stojící auto a zezadu náraz vozu, jehož řidič nedokázal zastavit aneb Co neubrzdíš, to ukecáš!?
JUDr. Tomáš Beran

Právní poradna

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o pomoc či radu. V létě 2015 jsem během ... Více

Odpovídá: JUDr. Tomáš Beran

Chtěli byste se projet?

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

© 2000 - 2017 Media Marketing Services a. s. Perucká 7 120 00, Praha

Přihlašte se k odběru newsletteru Autoweb.cz!

  • Získáte informace o žhavých novinkách ze světa aut
  • Budete mít možnost účastnit se soutěží o atraktivní ceny
  • Zajistíte si neustálý přístup k informacím o autech z domova i ze světa
  • Nepřijdete o žádné důležité informace ze světa automobilismu
  • Užijete si pravidelná redakční videa, reportáže a videotesty
Odběr novinek lze kdykoliv odhlásit
TOPlist