Fiat Punto Evo 1.4 T MultiAir

Můžete se sice celý týden chlubit, že testujete Evo, ale stejně musíte jednou s pravdou ven. A jaký tedy nový malý Fiat je?

  • Dynamika 7

  • Chování na silnici 6

  • Provozní náklady 7

  • Praktičnost 8

  • X-Factor 7

  • Celkové hodnocení 7

RADOSTI
Slušné výkony, povedený interiér, pohledný design, bohatá výbava

STAROSTI
Řazení, vyšší hluk, některé odbyté detaily

Na úvod

Fiat představil modifikované Punto na autosalonu ve Frankfurtu v roce 2009 a vedle kosmetických změn na přední části vozu a interiéru mu dal nové motory MultiAir, které mají zvýšit výkony a snížit emise a spotřebu.Na pohled je nové Punto povedené. Barevné kombinace spolu s příplatkovým polepem Italy pomáhají autu vystupovat z davu a celkově se dá na nové Punto Evo dívat, a to i uvnitř. Interiér je na poměry italských aut velmi dobře sestavený a z celkem solidních materiálů. Sice se občas ozývá vrzání od loketní opěrky, ale jinak je to citelný krok kupředu.

Nás ale hlavně zajímá novinka pod kapotou – přeplňovaný motor 1,4 l MultiAir, od kterého si Fiat hodně slibuje. V testovaném Puntu Evo dorazil v nejsilnějším provedení s výkonem 135 koní a točivým momentem 206 Nm, což jsou hodně slibná čísla.Jízda a měření
Papírové předpoklady tedy hovoří pro Fiat velmi dobře, jenže jakmile se rozjedete, zarazí vás hned několik věcí. Všechny ovládací prvky jako by někdo vyrobil z pryže – pedály, řízení a hlavně převodovka, která má do přesnosti a pevnosti opravdu daleko. I takový Citroen C3 měl lepší řazení…

Fiat Punto fotogalerie – vše co potřebujete vidět

Fiat Punto fotogalerie

Motor má naštěstí dost síly a až si zvyknete na turboefekt a poněkud delší chod pedálu, objevíte v něm opravdu dobrou pohonnou jednotku, která má dost síly ve středních otáčkách a se kterou je radost jezdit. Není totiž nic horšího, než auto, které nejede, i když mu stojíte na krku.

Zásluhu na pocitu z rychlosti mají i nakrátko poskládané převodové stupně, což by bylo prima, kdyby mělo auto šestku. Jenže ji nemá, takže vyšší hluk od motoru budete muset na dálnici vydržet. Na pětku totiž při 130 km/h motor točí 3500 ot./min. a neustále máte pocit, jako byste jeli na čtyřku.Fiat ale asi dobře ví, proč dal do Punta Evo 1.4 T tak krátkou převodovku, že na většinu jízdních situací mimo město stačí pětka. Samotný proces řazení je totiž boží trest. Páka má dlouhé dráhy a trefit správnou rychlost je velká výzva. Nesmíte na převodovku pospíchat a například podřazení z trojky na dvojku vyžaduje hodně velkou dávku trpělivosti a citu. Když pak potřebujete podřadit z pětky na čtyřku, po páce se musíte natáhnout někam daleko šikmo dopředu a když pak za ní vezmete, nikdy si nejste zcela jisti, zda jste náhodou nenahmatali ztopořený úd spolujezdce.

Neochota převodovky spolupracovat rychle se podepsala i na čase potřebném k dosažení stovky. Fiat slibuje 8,5 sekundy, ale my naměřili průměr 9,3 s. Lépe rychlost Fiatu Punto Evo pochopíte z údaje zrychlení z 50 na 80 km/h na trojku. Průměr 3,94 s je velmi dobrý a například Fabii 1.2 TSI poráží o více jak sekundu.

Kde nás Fiat zklamal, byly brzdy. Červeně lakované třmeny Brembo a široké sportovní pneumatiky Dunlop slibují dobré výsledky, ale nástup brzd a hlavně samotná účinnost jsou spíše pod průměrem. Navíc bylo cítit, jak po několika ostrých zastaveních brzdy rychle vadnou, takže průměrná brzdná dráha 40,16 m je to nejlepší, čeho jsme mohli dosáhnout.

Na testovacím okruhu se Fiatu také příliš nelíbilo a trpěl silnou nedotáčivostí. Navíc je jeho řízení poměrně lehké a prosté zpětné vazby, takže se špatně odhaduje nájezdová rychlost, o přední kola se prostě nemůžete opřít podle citu. Než se po čtyřech ostrých okruzích brzdy definitivně odporoučely, naměřili jsme nejlepší čas 36,45 s a to je na takhle malé a docela silné auto opět jen průměrné. Stejného času dosáhl i Volkswagen Golf 1.2 TSI, který má mnohem menší výkon a vyšší hmotnost.Na silnici, kde nebudete jezdit tak agresivně, se ale Fiat Punto Evo ukáže jako příjemný společník. Díky silnému motoru nebudete předjíždějící manévry plánovat 14 dní dopředu, účinná klimatizace vás udrží v pohodě i ve vedrech s teplotami přes 30°C a solidní audio systém s přípojkou na iPod či USB vám dá zapomenout na to, že převodovka není z nejpřesnějších a že se ve vyšších rychlostech auto ozývá hlukem více než by bylo zdrávo.

Prostor a výbava
Nebýt příplatkového panoramatického střešního okna (které na přímém slunci udělá z černého interiéru Punta roztopenou pec), bylo by v autě určitě více místa na hlavu řidiče a spolujezdce. Nejsem žádný dlouhán a přesto jsem se hlavou skoro dotýkal stropu. Zadní sedačky jsou celkem použitelné a dva dospělí tu přežijí i delší cestu. Potěší i spousta odkládacích míst, kam se dá něco dát – ať už telefon, kafe nebo doklady.

Testovaný Fiat Punto dorazil ve specifikaci Sport s šesticí airbagů, stabilizačním systémem ESP (který bohužel nejde vypnout), asistentem rozjezdu do kopce a systémem stop-start, který se občas nechá nachytat, když se chcete rychle rozjet.Fiat si nechá za nejsilnější Punto Evo zaplatit docela dost. Základní verze, která je tedy už velmi dobře vybavená, stojí 473 900 korun. Testované auto mělo navíc střešní okno, tempomat, vyhřívaná sedadla, elektrické ovládání zadních oken a další drobnosti, takže se jeho ceníková cena vyšplhala na 533 900 korun. I s akční slevou 26 000 korun vás přijde na 507 900 korun.

Spotřeba se po dynamickém měření usadila na 8,6 l/100 km, dlouhé cesty po dálnici předpisovou stotřicítkou pak auto zvládá za přibližně 7,5 l/100 km. Slibované hodnotě 5,6 l/100 km v kombinaci se přiblížíte jen velmi opatrnou jízdou mimo město.

Verdikt
Fiat Punto Evo 1.4 T MultiAir není špatné auto a díky silnému motoru není život s ním otravný. Bohatá výbava zase zpříjemňuje každodenní soužití a líbivý design přitáhne docela dost pohledů. Škoda drobných přešlapů a nepozornosti k detailům (k čemu jsou ostřikovače, které ostřikují spodek stírače a ne okno?). Největší vadou na kráse tohoto auta je tak jeho převodovka a také poněkud vysoká cena, takže jestli se vám nepodaří usmlouvat nižší cenu, bude lepší se poohlédnout po něčem jiném.

Dalibor Žák

Měření a technické údaje

Naměřené hodnoty
Podmínky při testusucho, 25°C
0-100 km/h (s)9,3
50-80 km/h na x.stupeň (s)3,94 na 3. st.
100-0 km/h (s)2,99
100-0 km/h (m)40,16
Spotřeba v testu (l/100km)8,6
Čas na kolo (s)36,45
Motor
Konstrukceřadový čtyřválec
Palivobenzín
RozvodDOHC
Plněnípřeplňování turbodmychadlem
Uloženívpředu napříč
Zdvihový objem (cm3)1368
Kompresní poměr9,8 : 1
Vrtání x zdvih (mm)72,0 x 84,0
Převodovkapětistupňová manuální
Poháněná kolapřední
Podvozek
VpředuMacPherson
Vzaduvlečená ramena
Brzdy vpředuKotoučové s vnitřním chlazením, 284 mm
Brzdy vzaduKotoučové, 264 mm
Pneumatiky vpředu205/45 R17
Pneumatiky vzadu205/45 R17
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)99 / 135 v 5000 ot./min.
Točivý moment (Nm)206 v 1750 ot./min.
Výkon/hmotnost (k/t)115,4
0-100 km/h (s)8,5
Nejvyšší rychlost (km/h)205
Spotřeba paliva (l/100 km)7,3 / 4,6 / 5,6
Objem nádrže (l)45
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)4065
Šířka (mm)1687
Výška (mm)1490
Rozvor náprav (mm)2510
Provozní hmotnost (kg)1170
Hmotnost přívěsu nebrzděného (kg)400
Hmotnost přívěsu brzděného (kg)1000
Zavazadlový prostor (l)275 - 1030
Ceny
Základní cena modelu248 900 Kč
Základní cena test. verze473 900 Kč
Cena testovaného vozu533 900 Kč
14.6.2010 12:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist