Dopravní značky, jejich umisťování a odstraňování

Kdo a kde a rozhoduje o umístění té které značky a jak se zbavit té, která se „nelíbí“

Dopravní značky jsou kapitolou samou o sobě, nezřídka se jejich obsah, kvalita, umístění atd. objevují v mnoha odborných diskusí v souvislosti s bezpečností silničního provozu a proto nebude na škodu, když se podíváme, kdo má v jaké kompetenci umísťování dopravních značek a současně se podíváme i na to, jak se bránit proti dopravní značce, která je nesmyslná, nesrozumitelná, nesprávně umístěná, případně je považována za „nesprávnou“.

Nejprve se podíváme na to, kdo rozhoduje o tom, kde bude jaká značka umístěna, což úzce souvisí s druhou skutečností, a to kompetencí k tomu značku odstranit, případně identifikací subjektů, který by měl být předmětem žádosti na odstranění značky.

Tato problematika je upravena v ust. §77 zákona č. 361/2000 Sb. takto:

1) Dálnice

Na dálnici a rychlostní silnici stanoví tzv. místní a přechodnou úpravu provozu na pozemních komunikacích (tj. i značky) ministerstvo dopravy po předchozím písemném vyjádření ministerstva vnitra.

2) Silnice I. třídy

Na silnici I. třídy, kromě rychlostní silnice, jí stanoví místně příslušný krajský úřad po předchozím písemném vyjádření příslušného orgánu policie.

3) Silnice II. a III. třídy a místní komunikace

Na silnici II. a III. třídy a na místní komunikaci jí stanoví místně příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností po předchozím písemném vyjádření příslušného orgánu policie.

4) Veřejně přístupná účelová komunikace

Na veřejně přístupné účelové komunikaci jí stanoví vlastník se souhlasem příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností a po předchozím písemném stanovisku příslušného orgánu policie.

5) Veřejně nepřístupná účelová komunikace

Ve vztahu k takové komunikaci zákon konkrétní pravidla nestanoví, značky je tam tedy oprávněn vlastník umisťovat dle vlastního uvážení.

S ohledem na shora uvedené je tedy zřejmé, kdo u které komunikace rozhoduje o umístění dopravní značky. S tím je tedy spojena i druhá část, a tedy i určení subjektu, vůči kterému lze vznést námitky nebo návrhy na doplnění, změnu nebo odstranění značky.

Co se žádostí o dopravní značení tedy týče, je nutné kontaktovat příslušný subjekt a podat návrh na změny v dopravním značení. Je nutno podotknout, že není nárok na to, aby příslušné subjekty (úřady) konkrétní značku umístily. Samozřejmě lze podat žádost, ale nelze se umístění určité značky právně domáhat. Bylo by totiž velmi složité dovozovat, že řízení o takové žádosti je správním řízením, ve kterém se vydává rozhodnutí, které je napadnutelné a přezkoumatelné. Mám za to, že to není právně možné a jediné prostředky, které zbývají, jsou v rovině politické.

Druhým okruhem problematiky je odstranění konkrétní značky, tj. zejména problematika právního domáhání se zrušení „rozhodnutí“ nebo opatření příslušného úřadu, který příslušnou dopravní značku umístil. Zákon o provozu na pozemních komunikacích to neříká jasně, ale mohou se vést spory o to, jestli se v daném případě jedná o správné řízení nebo ne. Bylo by totiž nutno dovodit, že se takovým rozhodnutím zakládají konkétní práva a povinnosti, což by snad dovodit šlo a pak se bránit cestou správní žaloby, ale je nutno připustit, že takový postup se nejeví jako pravděpodobně úspěšný nebo možný.

Stejně jako u umisťování značek, tak zbývají prostředky pouze politické nebo z roviny ústředního státního dozoru. Dostatečný prostor pro argumentaci tak zbývá při projednávání konkrétního dopravního přestupku. Případná správní žaloba proti rozhodnutí o umístění konkrétní značky by však byla zajímavou a jistě inspirativní kauzou.

JUDr. Tomáš Beran

11.1.2010 7:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist