Dlouhodobý test Mazda 6 Wagon 2.0i (2014) vs. Mazda 6 Wagon 2.2d (2015)

Mazda 6 je i po omlazení stále stejně atraktivní zvenku, o něco hezčí a kultivovanější uvnitř a nově s pohonem všech kol. Jak velké to jsou změny ve srovnání přímo se starší verzí?

Mazda 6 prošla nedávno faceliftem, a ačkoliv to netrénovanému oku chvilku zabere, než si vůbec nějakých rozdílů všimne, změny se odehrály významné. Na to, abychom lépe pochopili, jak významné, jsme faceliftovanou Mazdu 6 Wagon s motorem 2.2 Skyactiv-D 150 k modelového roku 2015 postavili proti původní Mazdě 6 Wagon 2.0 Skyactiv-G 145 k vyrobené v roce 2014, kterou můžete znát z našich dlouhodobých testů.


Nejvýraznější změny zvenčí postřehnete na grafice předních a zadních světel, odlišné je také chromování kolem masky chladiče a jiné jsou i přední mlhovky. Výčet změn tady asi končí, což vlastně vůbec není na škodu. Jestli něco Mazda 6 potřebovala nejméně, pak to jsou zásahy do designu. Tmavě šedá nebo hnědá metalíza nedá tolik vyniknout emotivním tvarům, v sytě červené barvě a na nových 19″ kolech však jistě vyvoláte novou vlnu epidemie slintavky.

Interiér

Před faceliftem patřila kabina vozu k místům, která si vysloužila největší kritiku. Automobilka si toho byla vědoma a právě v těchto místech došlo k nejvýraznějším změnám. Palubní deska na první pohled působí moderněji, tlačítka, přepínače a ozdobné lišty jsou z hodnotnějších materiálů a o zábavu se nyní stará systém MZD Connect s ovládáním na středovém tunelu, který konečně dobře vypadá i funguje.

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Lepší je také odhlučnění kabiny od aerodynamiky, valivý hluk kol však zůstal výraznější, nicméně z hlediska pronikání nežádoucích zvuků do kabiny Mazda 6 konečně nepůsobí tak křehce. Celkově je nová kabina vozu krokem vpřed, musím ovšem upozornit i na jednu věc, která se tolik nepovedla. Masivní středový tunel dodává kabině luxusnější vzhled, díky kratší a nyní pevné loketní opěrce si však neustále budete loket opírat o hranu tunelu, nehledě na výšku postavy. Na dlouhých cestách to může začít vadit, zvláště když víte, že stará nastavitelná opěrka byla pohodlnější.

Pohon

Představovat benzínový motor 2.0 Skyactiv-G ve starší Mazdě 6 vzhledem k množství článků, ve kterých jsme se mu věnovali, jistě není potřeba, odbydu jej tedy konstatováním, že je především živý, hladce se vytáčí a charakter z něj přímo srší. Jednou z charakterových vlastností je i skutečnost, že si výkony musíte zasloužit neustálým držením pod krkem, na běžný pohyb vpřed však jeho 145 koní a 210 Nm stačí.

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Turbodiesel 2.2 Skyactiv-D je vedle něj pravý opak. Díky většímu točivému momentu 380 Nm již od 1800 ot./min. je znatelně pružnější a tedy o něco pohodlnější při běžném používání, když chcete někoho předjet nebo se zařadit do pruhu. Zátah nijak výrazně nepovadá ani s rostoucími otáčkami, navíc se projevuje velmi jemným, kultivovaným chodem, na čemž má jistě svoji zásluhu také dobré odlučnění kabiny.

Spotřeba

Otázka asi nejdůležitější – má turbodiesel proti úspornému benzínovému motoru vůbec nějaký smysl? Při pohledu do tabulek spotřeby paliva se tak stále může jevit, naftový motor s hodnotami 6,1 l/100 km ve městě, 4,4 l/100 km mimo město a 5,0 l/100 km kombinovaně oproti hodnotám 7,2 / 4,6 / 5,6 benzínového motoru vyjde papírově stále lépe, ačkoliv ne o tolik. Všimněte si, jak blízko si jsou mimoměstské údaje.

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

To jsou ovšem stále jenom laboratorní výsledky, realita bývá někdy velmi odlišná. Ne tak v případě motorů Skyactiv, kdy je skutečná spotřeba obou jednotek kupodivu ještě bližší. Průměr při dlouhodobém testování benzínové Mazdy 6 se ustálil na 7,7 až 7,8 l/100 km, převážně v městském provozu s kratšími vložkami mimo město nebo po dálnici, naftový motor však vykázal ve stejných podmínkých stejným stylem jízdy stejné hodnoty. Jestli to za padesátitisíový příplatek stojí, nechť každý zváží sám.

Ovladatelnost

Ovladatelnost Mazdy 6 je nejen kapitola, ale rovnou celá kniha sama pro sebe. Ostatně mám pocit, jako bych za dobu dlouhodobých testů o tom, jak šestka jezdí, jednu knihu snad i napsal, takže už vážně nevím, jak ji znovu a originálně vychválit. Překvapilo mě však, že i mnohem těžší turbodiesel (a to se tu bavíme o rozdílu více jak 200 kg) působí na mysl tak svěží lehkostí. Jako když si konečně sundáte těžké boty plné písku a zvolna se proběhnete po pláži.

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Možná to zní až příliš romanticky, to proto, že řízení Mazdy 6 ve vás zkrátka vzbudí romantické vzpomínky. Nechci tu znovu otřepávat klišé o tom, jak auta dřív jezdila lépe, ale v Madzě 6 si víc než kde jinde připadáte, jako by se čas zastavil někdy před patnácti lety. Vyvážený odpor, cit i rychlost řízení, dobře poskládané pedály se správnou reakcí plynu a odporem brzdy, přesné a mechanicky syrové řazení… Dobrou zprávou je, že o to všechno nebudete ochuzeni ani v případě turbodieselu. Ani po faceliftu. Jediné, co tu chybí ke štěstí, je mechanická ruční brzda. Už jenom z principu. Co kdyby náhodou…

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Musíte se tak spolehntou už jen na pohon všech kol, ten ale na (ne)schopnosti jezdit bokem nic nemění a ani do celkové ovladatelnosti příliš nepromlouvá. Což je vlastně možná dobře. Přišlo mi, že šestka se čtyřkolkou není tak náchylná k nedotáčivosti, ani nemá tak hravou tendenci se přetáčet, když v zatáčce uberete plyn, zkrátka je o něco neutrálněji vyvážená. Možná víc, než by jí slušelo. Znovu se musím zasnít a představit si, jak báječná by Mazda 6 byla, kdyby „chodila víc po zadku“, bohužel ani čtyřkolka v tomto mé touhy utěšila. Ale to se dalo čekat.

Verdikt

Mazda 6 po faceliftu viditelně dospěla. Zvenku je stále stejně okouzlující, konečně ale vypadá lépe i uvnitř. Hezčí a modernější interiér má však menší vroubek v podobě nepříliš pohodlně vyřešeného středového tunelu. Jinak je ale Mazda 6 Wagon po faceliftu taková, jakou ji známe – velká uvnitř, pohodlná na cestách, střídmá na palivo a skvělá na řízení. To platí pro obě motorizace. Turbodiesel je přirozeně o něco pružnější než atmosférický benzíňák, spotřebou si jsou oba motory tak blízko, že skutečně záleží jen na vašich preferencích.

Totéž platí i pro čtyřkolku. Sama automobilka o pohonu AWD příliš nemluví a celkově to působí tak, že je spíš jakousi nutností pro evropský trh než výraznou chloubou vozu. Pokud už ale pohon všech kol zvolíte, třeba jen pro lepší pocit při častějších výletech na hory, můžete zůstat klidní, že tím nekompromitujete skvělé vyvážení podvozku. Osobně bych ale volil trochu jinak a obě auta smíchal dohromady. Tedy benzínový model po faceliftu. V červené barvě, prosím.

Měření a technické údaje

Motor
Konstrukceřadový čtyřválec
Palivobenzín
RozvodDOHC
Plněníatmosférické sání
Uloženívpředu napříč
Zdvihový objem (cm3)1998
Kompresní poměr14,0 : 1
Vrtání x zdvih (mm)83,5 x 91,2
Převodovkašestistupňová manuální
Poháněná kolapřední
Podvozek
Pneumatiky vpředu225/55 R17
Pneumatiky vzadu225/55 R17
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)107 / 145 v 6000
Točivý moment (Nm)210 v 4000
0-100 km/h (s)9,6
Nejvyšší rychlost (km/h)206
Spotřeba paliva (l/100 km)7,2 / 4,6 / 5,6
Objem nádrže (l)62
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)4805
Šířka (mm)1840
Výška (mm)1475
Rozvor náprav (mm)2750
Provozní hmotnost (kg)1380
Celková hmotnost (kg)1980
Hmotnost přívěsu nebrzděného (kg)680
Hmotnost přívěsu brzděného (kg)1500
Zavazadlový prostor (l)522 / 1648
Ceny
Základní cena modelu659 900,- Kč (2.0 Skyactiv-G 145 k Challenge 2015)
Základní cena test. verze659 900,- Kč (2.0 Skyactiv-G 145 k Challenge 2015)
Cena testovaného vozu699 900,- Kč (2.0 Skyactiv-G 145 k Attraction 2015)
4.5.2015 7:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist