Děti na kolech a koloběžkách, mohou, musí či nesmí jezdit na chodníku?

Děti na kolech a koloběžkách, mohou, musí či nesmí jezdit na chodníku?

Rady a tipy | vydáno 30. 8. 2017

Velikost textu: a a a

Dospělého člověka jedoucího na kole po chodníku klidně ať smete hurikán. Nemá tam co dělat, ať už je to kurýr nebo "sportovec" nacpaný do přiléhavého trikotu, ale co děti? JUDr. Beran vysvětluje.

Dnes bych se rád podrobněji podíval na sadu otázek, které jsem dostal od jednoho čtenáře a které se týkaly toho, jaká pravidla se vztahují na děti, pokud jedou na kole nebo na koloběžce, a to zejména na chodníku.

Nejprve několik základních pravidel:
- i cyklista nebo jezdec na koloběžce je řidič, protože řídí vozidlo
- kolo nebo koloběžka jsou vozidly, jakkoli pouze nemotorovými
- na cyklistu a jezdce na koloběžce se tedy vztahují jednotlivé povinnosti řidiče
- koloběžka je v pravidlech silničního povozu postavena na úroveň jízdního kola a považuje se proto za jízdní kolo se všemi z toho plynoucími důsledky.

Co se užívání chodníku týče, tak pravidla silničního provozu stanoví následující: „Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.“

Z toho lze dovodit, že nikdo nesmí jezdit po chodníku na kole nebo na koloběžce, tj. ani děti. Tento závěr má ovšem dvě „ale“.

Za prvé, osoby mladší 15ti let nemají odpovědnost za přestupky, takže i kdybychom dospěli k závěru, že po chodníku na kole nebo na koloběžce jezdit nesmí, jsou takové děti z pohledu přestupkového práva beztrestné.

Za druhé, ust. §58, odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb. stanoví: „Dítě mladší 10 let smí na silnici, místní komunikaci a veřejně přístupné účelové komunikaci jet na jízdním kole jen pod dohledem osoby starší 15 let; to neplatí pro jízdu na chodníku, cyklistické stezce a v obytné a pěší zóně.“

Zvýrazněná část textu jakoby implikovala, že děti mladší 10ti let po chodníku jezdit smí, ovšem na nic konkrétního neodkazuje, tj. neodkazuje na jiné ustanovení, které by to v duchu výše uvedené citace dovolovalo.

Asi bych se tedy formálně-právně přiklonil k závěru, že „nesmí“, ale že je to z materiálního hlediska stejně jedno, protože jsou děti beztrestné, takže fakticky jezdí a jezdit budou.

Komentáře ke článku

  • Zákon vs. bezpečnost. Zobrazit
    6. 8. 2017, dalich
    • Re: Zákon vs. bezpečnost. Zobrazit
      7. 8. 2017, Kadel
      • Re: Re: Zákon vs. bezpečnost. Zobrazit
        8. 8. 2017, ⓦ
        • Re: Re: Re: Zákon vs. bezpečnost. Zobrazit
          9. 8. 2017, Kadel
    • Re: Zákon vs. bezpečnost. Zobrazit
      27. 8. 2017, Martin Pištora
      • Re: Re: Zákon vs. bezpečnost. Zobrazit
        11. 9. 2017, Jenda

Zima je tady! Vyhrajte sadu zimních pneumatik Goodyear

Stále nemáte přezuto na zimní pneumatiky? Nyní máte jedinečnou šanci vyhrát sadu nových zimních pneumatik Goodyear a jezdit v zimě bezpečně.

Zima je tady! Vyhrajte sadu zimních pneumatik Goodyear
JUDr. Tomáš Beran

Právní poradna

Vážený pane doktore, v servisu při sundávání kola mně bylo poškozeno auto při op... Více

Odpovídá: JUDr. Tomáš Beran

Stojí za pozornost?

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

© 2000 - 2017 Media Marketing Services a. s. Perucká 7 120 00, Praha

Přihlašte se k odběru newsletteru Autoweb.cz!

  • Získáte informace o žhavých novinkách ze světa aut
  • Budete mít možnost účastnit se soutěží o atraktivní ceny
  • Zajistíte si neustálý přístup k informacím o autech z domova i ze světa
  • Nepřijdete o žádné důležité informace ze světa automobilismu
  • Užijete si pravidelná redakční videa, reportáže a videotesty
Odběr novinek lze kdykoliv odhlásit
TOPlist