Chrysler Neon (1993 – 2000)

Ojetá auta | vydáno 18. 3. 2012

Velikost textu: a a a

Celkové hodnocení:

 • Nabídka motorů:
 • Chování na silnici:
 • Spolehlivost:
 • X-Factor:
 • Ceny v bazarech:
 • Celkové hodnocení:

Malý vůz amerického výrobce se řadí k opravdu levným ojetinám. U celkově podprůměrného modelu to není nic překvapivého.

RADOSTI
Nízké ceny ojetin, často dobrá výbava, výkonné motory.

STAROSTI
Podprůměrné jízdní vlastnosti, pouze třístupňová automatická převodovka, slabé dílenské zpracování, vyšší spotřeba, nižší spolehlivost, omezená nabídka dílů z druhovýroby.

Automobil Chrysler Neon je takovou výjimkou potvrzující pravidlo, o velkých amerických korábech. Neon nijak velký není, což by jej mohlo přiblížit evropským motoristům. Jenže to by musel disponovat odpovídající technikou.

Pravda, nenasytný šestiválec v nabídce pohonných jednotek nenajdete, jenže motory jsou jen část toho, co poměrně náročný evropský řidič očekává. Třístupňový automat v době, kdy byl čtyřstupňový standardem, dost odrazoval. A to se bavíme o období výroby první generace Neonu. Dnes taková převodovka vypadá jako špatný vtip.Co tedy může ojetý vůz nabídnout? Čím zaujme? V první řadě nízkou cenou, mnohdy i v kombinaci se solidní výbavou. Mohlo by se zdát, že s manuální převodovkou nebude vůz špatný. Manuál je rozhodně lepší volbou než automat, avšak Neon má řadu dalších negativ.Zavazadelník o objemu 364 litrů není zlý, všimněte si ale absence vnitřní výplně víka a jednoduchých pantů, jež při zavření trochu omezují využitelnost nákladového prostoru. Palubní desku tvoří lacině působící plast, což je škoda, protože po stránce designu nevypadá špatně ani dnes.

Interiér nabídne dostatečný prostor pro posádku, najdete zde také pohodlná sedadla. Cestující potěší dobré tlumení nerovností, řidič ale z jízdních vlastností nadšený nebude. Celkově se dají označit za podprůměrné.Na pocitu z jízdy se zásadním způsobem podepisuje převodovka. Automatická je totiž jen třístupňová, což se negativně odráží na hlučnosti i spotřebě. Mimochodem ta není nejnižší ani u vozidel s manuálem.Do Neonu se montovaly výhradně zážehové řadové čtyřválce. Všechny nabízené motory potěší výkonem a snahou plnit řidičova přání. To platí i pro verze se samočinnou převodovkou, i když zde není ochota pohonné jednotky až taková jako u aut s manuálem.

„Zájemce o vůz by neměl podcenit délku testovací jízdy. Objevují se totiž případy prasklého těsnění pod hlavou. Pokud začne voda v expanzní nádobce bublat, je zle,“ varuje Miroslav Vápeník, vedoucí manažer Auto Diskont.Neorientujte se přitom jen podle ukazatele teploty na přístrojovém štítu, někdy nefunguje. Zvuk vroucí vody spolehlivě uslyšíte. Setkat se lze i s netěsností chladicího systému.

„Známé jsou též různé klapavé zvuky v interiéru, stejně jako potíže s rezonujícím výfukem. Pozor také na vadný katalyzátor,“ pokračuje zástupce Auto Diskont.

Nezřídka se můžete setkat s ojetinou, kterou trápí únik motorového či převodového oleje, vyskytuje se také koroze karoserie. Méně časté jsou potíže s elektrickou výbavou.

Ve zpětném zrcátku
1993 – představení vozu Chrysler Neon s pohonem předních kol, se čtyř a pětidveřovou karoserií, pohonné jednotky 2.0 16V/98 a 107 kW, v USA a Kanadě se prodává také jako Dodge a Plymouth.
1996 – nově motory 2.0 16V/109 kW a 2.0 16V/118 kW.
1997 – uvedena motorizace 1.8 16V/85 kW.
1999 – od této doby v nabídce jediný motor a to 2.0 16V/118 kW.
2000 – ukončení výroby a nahrazení stejnojmenným nástupcem.

Bezpečnost dle Euro NCAP
Chrysler Neon bariérový test Euro NCAP nikdy neabsolvoval.

Milan Jirouš

Komentáře ke článku

Tento článek nikdo nekomentoval, buďte první.

Tagy: Chrysler

Vybržděné stojící auto a zezadu náraz vozu, jehož řidič nedokázal zastavit aneb Co neubrzdíš, to ukecáš!?

Aktuálně sledovaná dopravní nehoda, při které zahynulo malé dítě. Právní expert JUDr. Beran rozebírá skutečnost, zda "zabíjel" řidič auta, které přijelo na místo jako poslední.

Vybržděné stojící auto a zezadu náraz vozu, jehož řidič nedokázal zastavit aneb Co neubrzdíš, to ukecáš!?

Další článek o značce

JUDr. Tomáš Beran

Právní poradna

Dobrý den, pane doktore, prosím o Váš názor na níže popsanou situaci. Před zúženým... Více

Odpovídá: JUDr. Tomáš Beran

Stojí za pozornost?

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

© 2000 - 2017 Media Marketing Services a. s. Perucká 7 120 00, Praha

Přihlašte se k odběru newsletteru Autoweb.cz!

 • Získáte informace o žhavých novinkách ze světa aut
 • Budete mít možnost účastnit se soutěží o atraktivní ceny
 • Zajistíte si neustálý přístup k informacím o autech z domova i ze světa
 • Nepřijdete o žádné důležité informace ze světa automobilismu
 • Užijete si pravidelná redakční videa, reportáže a videotesty
Odběr novinek lze kdykoliv odhlásit
TOPlist