BVP-1: Bojové Vozidlo Pěchoty na vlastní kůži

I vy se můžete svézt „bévépéčkem“ a zažít tak pořádnou porci zábavy a adrenalinu.

  • Dynamika 10

  • Chování na silnici 10

  • Provozní náklady 10

  • Praktičnost 10

  • X-Factor 10

  • Celkové hodnocení 10

Také jste si v dětství hráli na vojáky? Nás to naštěstí brzy přešlo, ale stejně člověk čas od času zatouží zastřílet si „ostrejma“. Jenže docházet na střelnici nejednoho brzy omrzí. My jsme ale v nabídce zážitkové firmy Allegria objevili něco mnohem lepšího. A ještě při tom jedete, vezete se, řídíte. Co? Pravý vojenský speciál BVP-1.

Kdo z vás sloužil v lidově-demokratické armádě, určitě tuhle věc zná. Bojové Vozidlo Pěchoty, zkráceně označované BVP-1 nebo též BMP1 sloužilo v zemích Varšavské smlouvy a dodnes je najdeme ve výzbroji mnoha dřívějších členů této dnes již zaniklé komunistické organizace.

Speciál BVP-1 vznikl počátkem šedesátých let a sériově se začal vyrábět od roku 1965. Na svou dobu dokázal stroj BVP-1 v mnoha parametrech převyšovat tehdejší vozidla NATO, zejména výzbrojí a pancéřováním. Později byl sice překonán, ale i dodnes, zejména po modernizaci, kterou podstoupil v osmdesátých letech, by byl plnohodnotným vojenským vozidlem.

BVP-1 vyráběla firma ZTS Dubnica nad Váhom v licenci podle sovětského vzoru BMP1, provedla však několik úprav pro použití ve středoevropských podmínkách. Celkem bylo vyrobeno 17 295 vozů BVP-1.

 

Kulomet v základní výbavě…

BVP-1 je schopné jízdy na silnici a samozřejmě mimo ni. Umí také plavat. My jsme ho vyzkoušeli zejména v bahně a středně těžkém terénu s mnoha převýšeními a nerovnostmi. V plné zbroji byla vozidla BVP-1 vybavena kanónem 2A28 ráže 73mm s dostřelem 1300 m, kulometem ráže 7,62 mm a odpalovacím zařízením pro protitankové řízené střely 9M14 Maljutka. My jsme si samozřejmě ostrými nevystřelili, protože vozidla „pro veřejnost“ jsou demilitarizována. Místo toho jsme se mohli soustředit na řízení, což je rozhodně větší zážitek než střílení do umělohmotných terčů (které stejně nikdo nikdy netrefí).

 

Video z projížďky v BVP-1 najdete v novém čísle magazínu Beast.cz

 

Do útoku!

BVP-1 používá k pohonu dieselový motor UTD-20 o objemu 15,8 l a výkonu 300 koní. Sílu převádí na pásy manuální převodovka, která kdysi mívala šest rychlostí, ale pro potřeby „civilní“ verze stačí rychlosti čtyři. My jsme se stejně pohybovali prakticky jen na dvojku a trojku, protože na víc jak 30 km/h jsme si v terénu netroufli.

BVP-1 jinak vyvine na silnici rychlost až 65 km/h, v terénu 45 km/h a ve vodě dokáže plavat rychlostí 7 km/h. Ovládání je překvapivě velmi snadné. Místo volantu sice máte řídítka, která nakloníte doprava nebo doleva a o zatočení se pak postará rozvodovka mezi pásy. Řídítka ovládají hydrauliku a co je překvapivé, cítíte v nich velmi dobrou zpětnou vazbu, o které by si mohly i leckteré sportovní vozy nechat jen zdát. Jízda terénem mezi hrboly je tak velmi snadná a vlastně jen zatočíte a hned přidáte plyn. BVP-1 překonává nerovnosti, kde by i ten nejlepší off-road zůstal beznadějně viset, s naprostým přehledem. Nějaký prokluz nebo smyk tenhle transportér nezná a pokud špatně odhadnete nájezdovou rychlost do zatáčky, což se nám stalo, nemusíte se strachovat. Strom před vámi, pokud se nejedná o vzrostlý stoletý buk, ze změní jen v hromadu třísek.

Řazení provádíte pomocí páky do H, jen s tím rozdílem že je otočena o 90° vpravo, jako by někdo řadící páku položil. Zvyknete si na to rychle a protože má motor mamutí točivý moment, s ovládáním spojky si moc servítek brát nemusíte. Prostě ji pustíte.

Překvapilo nás, jak snadno a lehce se dá BVP-1 ovládat, ale částečně na tom bude mít svůj podíl i to, že nemusíte moc přemýšlet nad tím, kam jedete – pokud tedy před vámi zrovna nestojí cizí předmět, jehož poškození by mohlo stát hodně peněz…

 

Verdikt

Svezení s BVP-1 je opravdu intenzivní zážitek plný hluku, prachu, bláta, špíny a bouchanců o všechny možné kovové výstupky. Dá se to přirovnat k ježdění v závodní motokáře nebo klidně i k hospodské rvačce… Vyberte si, co z toho je vám milejší.

A nejlepší na tom je, že to všechno můžete prožít i vy. Firma Allegria totiž nabízí poukázku na jízdu tankem, obrněným transportérem nebo právě v BVP-1. A jestli chcete celý zážitek umocnit, počkejte si, až bude pořádně pršet. Protože teprve v bahně poznáte, jak to měl soudruh vojín opravdu těžké…

TIP: Nazapomeňte si prohlédnout fotogalerii pod článkem!

redakce autoweb.cz

Měření a technické údaje

Motor
Konstrukcevznětový šestiválec UTD-20
Palivonafta
Plněníatmosférické sání
Zdvihový objem (cm3)15 800
Převodovkamanuální šestistupňová
Poháněná kolapásy
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)221 kW / 300 koní
Točivý moment (Nm)dostatečný
Výkon/hmotnost (k/t)22,6 k/t
Nejvyšší rychlost (km/h)65 (silnice) / 45 (terén) / 7 (voda)
Spotřeba paliva (l/100 km)70 l/100 km, co armádní rozpočet dovolí
Objem nádrže (l)462 l
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)6730
Šířka (mm)2940
Výška (mm)2060
Provozní hmotnost (kg)13 250
Zavazadlový prostor (l)pro 8 vojínů s výzbrojí
Ceny
Základní cena modelu42 249 Kč / 3 hodiny
7.9.2009 8:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist