Beran: Řešení dopravní situace – křižovatka II.

Další, na první pohled jednoduchá křižovatka, ovšem s poměrně složitým řešením průjezdu. JUDr. Beran vysvětluje.

Navazujeme na předchozí, výše uvedený článek s řešením křižovatky ve tvaru písmene „T,“je zde opět jedna situace, která se týká dávání přednost zprava. Jak z obrázku vyplývá, jedná se o křižovatku bez rozlišení dopravními značkami ve tvaru Y. Diskuse v článku, na který jsem odkazoval minule, pak probíhala nad tím, které vozidlo má dát přednost kterému.

Protože jsem se ani v rámci vlastního drobného průzkumu ve svém okolí nesetkal se stoprocentní odpovědí, která by vyplývala z aplikace pravidla o přednosti vozidla přijíždějícího zprava, podívám se na řešení a i na alternativní varianty zblízka.


Nákres situace patrně vyvolával u některých dotazovaných řidičů představu, že se nejedná o variantu křižovatky ve tvaru „T“, na které by s dáním přednosti zprava asi nebyl problém (faktem nicméně zůstává, že mne dennodenní praxe utvrzuje v tom, že i na tohle pravidlo lidé dost zapomínají a jezdí ve stylu „jedu rovně, tak mám přednost“, což ale na „Téčku“ v této variantě neplatí, protože pokud jedu rovně na Téčku a vpravo mám „nožičku“, tak se automaticky musím dívat doprava). Jestli nepřekvapí, že tak jezdí řidiči v provozu, o to víc překvapí, že odpoví nesprávně i v testu, kde mají dost času to vyhodnotit.

Faktem zůstává, že tato varianta křižovatky do Y, není z hlediska řešení nijak odlišná od křižovatky ve tvaru T. Rozdíl je jen v míře „položení nožičky“ a přednost zprava je v takovém případě primární. Jako s alternativním názorem jsem se setkal s tím, že se nejedná o křižovatku, ale o dva pruhy, které se sbíhají do jednoho, aniž by bylo zřejmé, který je průběžný dle ust. §12, odst. 5 zákona č. 361/2000 Sb. I v takovém případě (pokud by tomu tak skutečně bylo, o čem v daném zadání pochybuji), pak stejně bude mít přednost řidič jedoucí vpravo („Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.“). Ani v takovém případě by tedy řidič modrého auta neměl přednost.

Jediná varianta, ve které má modré vozidlo přednost, je případ, kdy se jedná o připojovací pruh. Tomu však znázornění situace, včetně vodorovného značení, neodpovídá. Správná odpověď je proto skutečně ta, že modré vozidlo musí dát přednost vozidlu oranžovému, protože to přijíždí zprava a uplatní se tedy pravidlo přednosti vozidel přijíždějících zprava.

16.11.2015 3:36| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist