Beran: Připravované novinky v pravidlech silničního provozu – díl druhý

Pokračujeme v analýze novinek plynoucích z novely zákona, JUDr. Beran se pozastavuje nad povinnosti očistit auto od ledu. A sněhu?!

Dnes budu pokračovat v popisu novinek, které aktuální změna zákona o provozu na pozemních komunikacích přináší.

1. Zadržování osvědčení o registraci vozidla
Novela nově dává policistovi (nikoli strážníkovi MP nebo celníkovi) právo zadržet osvědčení o registraci vozidla, a to v případě, kdy:

„…se zjistí při kontrole technického stavu vozidla nebo jízdní soupravy nebo při objasňování dopravní nehody nebezpečná závada, která vzhledem ke své povaze nebo rozsahu významně zvyšuje ohrožení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích nebo nepříznivé působení provozu vozidla nebo jízdní soupravy na životní prostředí…


Policista osvědčení zadrží a vydá o tom doklad. To platí i v případě, kdy to osvědčení fyzicky zadrženo není, protože ho řidič nemá u sebe.

Policista osvědčení pošle na místně příslušný registr vozidel, který jej provozovateli vrátí, až po předložení protokolu o technické prohlídce, ze kterého bude vyplývat, že závady byly odstraněny. Rozumí se samo sebou, že do doby odstranění závad s vozidlem není možné jezdit, resp. do doby vrácení osvědčení, jakkoli lze 5 pracovních dní jezdit na protokol o technické prohlídce prokazující odstranění závad (smyslem toho je, aby se s autem dalo jezdit, když je v pořádku, než úřad vrátí osvědčení).

2. Odstraňování sněhu a ledu z auta
Nově přibyly povinnosti v ust. §5, odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb., který stanoví, že řidič nesmí:

„…řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran,

„…řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Zajímavé je, že tato povinnost neřeší odstraňování sněhu ze střechy, ale jen ledu. Přitom taková „vánice“ z auta přede mnou může výrazně zhoršit viditelnost.

 

3. Kauce
Téma kaucí v pravidlech silničního provozu není nic nového, nicméně zákonodárce se patrně rozhodnul celou problematiku učinit ještě méně uchopitelnou. Asi mu dosavadní špatné zkušenosti s nadužíváním tohoto institutu nestačily.

Dosud je právo policisty požadovat kauci vázáno na „důvodné podezření, že se obviněný bude vyhýbat projednání věci. Nově jsou důvody rozšířeny o důvodné podezření, že „by případné vymáhání uložené pokuty bylo spojeno s nepřiměřenými náklady, popřípadě nebylo vůbec možné“.

Nějak si nedovedu představit, jak by policista na místě mohl odůvodnit to, že vymáhání uložené pokuty bude drahé nebo komplikované. Jakože auto bude stará plečka a řidič v obnošených šatech, takže policista dovodí, že má málo peněz a rovnou bude chtít kauci nebo jak si to zákonodárce představoval? Přínos této změny opravdu těžko pochopit.

Přínosem nicméně je, že kauce nebude možné vybírat za přestupky, u kterých horní sazba není alespoň 5 000 Kč, což je řada přestupků.

4. Jízda na červenou za „papíry“
Zpřísňuje se postih za postih za jízdu na červenou. Nově bude hrozit zákaz řízení na 1 až 6 měsíců už za první jízdu na červenou (dosud bylo nutné se toho dopustit 2x během 12ti měsíců).

4.2.2016 12:41| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist