Převod auta ještě není hotový, ale nový majitel už spáchal přestupek. Co dělat?

Prodali jste motorku nebo automobil, a ještě než došlo k přepsání v registru, stihl novopečený majitel spáchat přestupek. Jak vyřešit pokutu, která by neměla jít za vámi?
shutterstock_1836201124-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jak postupovat v případě, kdy jste prodali auto nebo motorku a než došlo k přepisu na registru vozidel, tak nový vlastník auta nebo motorky, resp. řidič tohoto prodaného auta již stihnul spáchat dopravní přestupek a vám jako provozovateli dosud zapsanému v registru vozidel přišla výzva k úhradě určené částky. Ustanovení §125f, odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb. k tomu stanoví následující:

Právnická nebo fyzická osoba se dopustí správního deliktu tím, že jako provozovatel vozidla v rozporu s § 10 nezajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem.

Jak patrno, tuto povinnost má provozovatel vozidla. Ten je definován takto:

provozovatel vozidla je vlastník nebo jiná osoba, která je jako provozovatel zapsána v registru silničních vozidel podle zvláštního právního předpisu nebo obdobné evidenci jiného státu.
Provozovatelem je tedy standardně vlastník vozidla a jen v pozici vlastníka má výše uvedenou odpovědnost.

Čtěte také:

Dnes začíná platit nová evropská legislativa, auto bez omezovače rychlosti už nekoupíte

MDČR chystá novelu evidence historických vozidel. Co to znamená pro majitele veteránů?

Předjíždění na plné čáře: Kdy to je přestupek a jaké hrozí sankce?

Pokud tedy prodáte auto a nedohodnete se v kupní smlouvě jinak, pak se kupující stává vlastníkem obvykle zaplacením kupní ceny a předáním vozidla. Prodejem tedy přestáváte být vlastníkem a tedy i provozovatelem daného vozidla a zaniká tak i vaše odpovědnost za správní delikt.

Pokud vám tedy přijde výzva k úhradě určené částky, doporučuji v takovém případě na ni reagovat odpovědí danému úřadu, ve které mu sdělíte, že na základě té a té kupní smlouvy již nejste majitelem vozidla a kopii kupní smlouvy k odpovědi přiložíte.

Odpovědnost za takový případný správní delikt provozovatele tedy už v takovém případě nese nový kupující a je na příslušném úřadě, aby jej v souvislosti s takovým přestupkem spáchaným jeho vozidlem kontaktoval.

18.7.2022 9:41| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist