Beran: Objíždění vs. předjíždění

Víte, jaký je rozdíl mezi předjížděním a objížděním? Tedy podle zákona? Náš právní expert JUDr. Beran vysvětluje...

Velmi často se mne ptáte na to, kde je hranice mezi objížděním a předjížděním a co to vlastně je a také je to má důsledky. Dnes se na to podíváme podrobněji.

Pokud byste hledali v pravidlech silničního provozu definici objíždění a předjíždění, tak byste hledali marně, nicméně určité vodítko k tomu, co to je objíždění a tedy i co je předjíždění, dává ust. § 16 zákona č. 361/2000 Sb.:

Řidič, který při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce vybočuje ze směru své jízdy, nesmí ohrozit ani omezit protijedoucí řidiče a ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.

Z tohoto pravidla lze dovodit, co to to objíždění vlastně je a jaký je rozdíl oproti předjíždění. Objíždět lze tedy:
–       vozidlo, které zastavilo
–       vozidlo, které stojí
–       překážku v provozu na pozemních komunikacích
–       chodce.

Všechny ostatní tak předjíždíme se všemi z toho plynoucími důsledky. Pokud se mne tedy ptáte na objíždění/předjíždění cyklistů, pomalu jedoucích traktorů, vozidel autoškoly apod., pak dokud se příslušné vozidlo pohybuje, tak ho nelze objíždět, ale pouze předjíždět. Tato vozidla ani nelze podřadit pod překážky v provozu na pozemních komunikacích, jakkoliv se to někomu může nabízet, protože takovou překážkou je (z hlediska definice) obecně zase jen statický objekt a ne pohybující se vozidlo.

překážka provozu na pozemních komunikacích je vše, co by mohlo ohrozit bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích, například náklad, materiál nebo jiné předměty, vozidlo ponechané na pozemní komunikaci nebo závady ve sjízdnosti pozemní komunikace

To, jestli se jedná o předjíždění nebo objíždění, má pak dopady např. na porušování zákazu předjíždění (za které hrozí i zákaz řízení) nebo přejíždění plné čáry (plnou čáru lze přejet při objíždění, ale ne při předjíždění). Pokud máte nějaký konkrétní příklad, neváhejte ho uvést do diskuse.

19.9.2016 2:38| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist