24h Le Mans vyhrálo Porsche, vítězství mu „darovala“ Toyota

Pravidla motorsportu jsou tvrdá a platí, že o vítězi je rozhodnuto až v posledním kole za cílovou čárou. Tak jako v případě letošní čtyřiadvacetihodinovky.

Jeden by mohl říct, že stačilo vynechat prvních třiadvacet hodin a pětačtyřicet minut, jet na víkend, třeba k vodě, a pak se vrátit k televizi na posledních pár kol. Anebo jen na to poslední… Na okruhu La Sarthe se bylo jistě na co dívat po celý závod, nicméně o vítězi bylo rozhodnuto opravdu až na samém konci.

Závodní vozy postupně odpadávaly, ke konci to vypadalo, že nejvyšší post opanuje Toyota před Porsche a Audi, nicméně motoristický bůh tomu chtěl jinak. To když Kazuki Nakajima zaregistroval ve svém speciálu Toyota pokles výkonu, a nakonec jeho stoj zcela zastavil. To zbývalo jedno jediné kolo do cíle.

Japonec nakonec speciál ještě rozhýbal, bohužel už však bylo jisté, že nestihne časový limit a byl ze závodu vyloučen. Toyota tak nechtěně přenechala vítězství v prestižním vytrvalostním závodě týmu značky Porsche.

Výsledné pořadí na stupních vítězů tak bylo Romain Dumas, Neel Jani a Marc Lieb s Porsche 919 Hybrid (odjeto 384 kol), druzí byli Sarrazin, Conway a Kobayashi ve voze Toyota TS050 – Hybrid (381 kol) a na třetím místě skončili di Grassi, Duval a Jarvis s Audi R18 (372 kol).

20.6.2016 11:10